Informacja szczegółowa i wypowiedź Macieja Jasińskiego, pomysłodawcy i scenarzysty


Album komiksowy Solidarność - 25 lat: Nadzieja zwykłych ludzi, składa się z czterech nowel komiksowych. Ich akcja rozgrywa się w latach 1980-1989. Pomysłodawcą i autorem scenariuszy jest Maciej Jasiński. Oto co powiedział:

okladka Tworzymy ten komiks ze względu na pamięć o ludziach, którzy mieli dość odwagi, aby powiedzieć "nie" i potrafili zjednoczeni pod sztandarem "Solidarności" doprowadzić do wyzwolenia się Polski spod władzy ZSRR.

Język komiksu jest językiem bardzo uniwersalnym i zrozumiałym. Za jego pośrednictwem chcemy pokazać młodym ludziom, którzy wychowali się już w wolnej Polsce, że jeszcze niedawno była inna Polska. Był to kraj, w którym nie przestrzegano praw obywatelskich, wsadzano do więzień za krytykę władzy, niszczono ludzi za to, że należeli do opozycji. Był to kraj z rozbudowanym systemem policyjnym, pełen agentów służb specjalnych, kraj, w którym cały czas stacjonowały oddziały armii radzieckiej. O tym wszystkim nie można obecnie zapominać.

XXV rocznica powstania "Solidarności" jest doskonałą okazją aby pokazać młodym ludziom jak wiele musiało się wydarzyć, jak wiele osób musiało się poświęcić aby można było żyć teraz w niepodległym i suwerennym kraju. Unikamy przy tym formy dydaktycznej. Pokazujemy za to historie zwykłych ludzi, bo to zwykli ludzie, dzięki temu, że mieli odwagę razem demonstrować swoje poglądy, zmienili Polskę. O nich właśnie opowiada komiks "Solidarność - 25 lat: Nadzieja zwykłych ludzi".

Komiks Solidarność - 25 lat: Nadzieja zwykłych ludzi składa się z czterech odrębnych historii stworzonych przez różnych rysowników, profesjonalnie od lat zajmujących się tworzeniem komiksów: Andrzeja Janickiego, Jacka Michalskiego, Janusza Ordona, Jacka Przybylskiego i Janusza Wyrzykowskiego. Kilka ilustracji - także tą użytą w projekcie okładki - wykonał Filip Myszkowski.

Akcja komiksów umiejscowiona została w czasie przełomowych wydarzeń dla "Solidarności" i Polski. Dotyczy pośrednio lub bezpośrednio pięciu wydarzeń:

- strajku, powstania i rejestracji NSZZ "Solidarność",
- wprowadzenia stanu wojennego,
- zabójstwa kapelana ludzi pracy - księdza Jerzego Popiełuszki,
- obrad "okrągłego stołu" oraz upadku komunizmu w Polsce i w Europie Wschodniej.

Poszczególne komiksy prezentują wydarzenia z historii "Solidarności" z perspektywy zwykłych ludzi: robotnika czekającego na rejestrację NSZZ "Solidarność" czy młodego duchownego zafascynowanego osobą księdza Jerzego Popiełuszki. Celem komiksów jest przedstawienie tego, jak "Solidarność" wpływała na postawy, działania i myślenie zwyczajnych obywateli Polski, a także w jaki sposób ci zwykli ludzie zjednoczeni pod sztandarem "Solidarności" doprowadzili do upadku komunizmu w Polsce oraz zapoczątkowali przemiany w całej Europie Wschodniej.

Nawet w przypadku komiksów będących w większym stopniu rejestracją ówczesnych wydarzeń w większym stopniu nacisk położony jest na stronę fabularną - tak aby opowieść była z jednej strony zrozumiała nawet dla młodszych czytelników, a także potrafiła zainteresować tym wycinkiem z historii współczesnej Polski, który przybliża.

Każdy z rozdziałów liczy 12 stron, z czego 11 stron przeznaczonych jest na komiks, natomiast dwunasta strona zawiera informację historyczną na temat wydarzeń, wokół których toczy się akcja danego komiksu.

Notkę dotyczącą życia, działalności i tragicznej śmierci księdza Jerzego Popiełuszki przygotował ksiądz Romuald Biniak, proboszcz parafii Świętych Polskich Braci Męczenników w Bydgoszczy - kościoła, w którym ksiądz Jerzy odprawił swoją ostatnią mszę.

Wstęp do komiksu napisał Lech Wałęsa.

Autorami pozostałych tekstów są: Jan Rulewski, prof. Wojciech Roszkowski, dr hab. Javek Knopek. Monika Polasik-Chmielewska napisała tekst o pierwszym komiksie o Solidarności autorstwa jana marka Owsińskiego, narysowanym przez Jacka Fedorowicza i wydanym w podziemiu w 1984 r.

W części historycznej wykorzystano fotografie Erazma Ciołka, który od początku dokumentuje historię ,,Solidarności".

Projekt jest realizowany przez wydawnictwo komiksowe Zin Zin Press z Poznania, wydawcę m. in. Magazynu Komiksów AQQ i takich albumów jak absolutny przebój rynku komiksu w Polsce Achtung Zelig! Druga wojna (pierwszy album stworzony w Polsce, który zostanie wydany 26 sierpnia na rynek frankofoński przez wydawnictwo Casterman), polityczno-anarchistyczny komiks Likwidator & Zielona Gwardia, parodystyczny komiks wojenny Tygrysek (Czterej pancerni a rebours), czy komiksy fantasy Ern, Eryk ostatni Szrama 2.

Album ukaże się tuż przed 25. rocznicą powstania NSZZ ,,Solidarność", między 26 a 29 sierpnia.

Solidarność - 25 lat: Nadzieja zwykłych ludzi

Scenariusz: Maciej Jasiński
Rysunek: Andrzej Janicki, Jacek Michalski, Filip Myszkowski, Janusz Ordon, Janusz Wyrzykowski, Krzysztof Wyrzykowski
Okładka: Andrzej Janicki, Filip Myszkowski
Wydawnictwo: Zin Zin Press
Rok wydania polskiego: 8/2005
Liczba stron: 60
Format: A4
Oprawa: miękka
Druk: cz.-b.
Dystrybucja: księgarnie
ISBN: 83-919837-7-3
Wydanie: I
Cena z okładki: 19,90 zł

Podyskutuj na forum!
blog comments powered by Disqus