Recenzja komiksu "Spacer z Czechowiczem. Poemat o mieście Lublinie"

Autor: Michał Misztal
13 października 2012

Spacer z Czechowiczem - Poemat o mieście Lublinie to wydana przez Ośrodek "Brama Grodzka - Teatr NN" ilustrowana wersja tytułowego utworu lubelskiego poety Józefa Czechowicza. Jej opracowaniem graficznym zajęli się Karol Konwerski oraz Maciej Pałka. Kilka miesięcy wcześniej ci sami autorzy, także pod szyldem Bramy Grodzkiej, opublikowali Spacer, krótki, wręcz miniaturowy (ale dobrze zrobiony i wydany w interesujący sposób, z możliwością rozłożenia na środku dużej, czterokrotnie większej od formatu Spaceru ilustracji) komiks o Heniu Żytomirskim, chłopcu, który zginął podczas okupacji. Teraz czytelnik dostaje w swoje ręce coś dłuższego i wymagającego większego nakładu pracy.

Spacer z Czechowiczem został oparty o przewodnik trasą Poematu o mieście Lublinie, trasą, którą od lipca 2003 roku, przy pierwszej pełni księżyca, wyruszają entuzjaści poezji Józefa Czechowicza. Zatrzymują się w każdym z przedstawionych w Poemacie miejsc, a następnie razem odczytują związany z nim fragment. W publikacji opracowanej przez Konwerskiego i Pałkę nie ma komiksowych dymków, to po prostu ilustracje do tekstu poety, czarno-białe, czasem opatrzone rastrami kadry tworzące niesamowitą atmosferę w niezwykły sposób uzupełniającą nocny Lublin, widziany oczami tajemniczego Wędrowca i opisany przez Czechowicza. Nawet jeśli ktoś nigdy nie był w Lublinie (jak ja) i nie podchodzi entuzjastycznie do niemal żadnego z wierszy, jakie przeczytał (jak ja), więc nie za bardzo wie, po co miałby sięgnąć po tę pozycję, trudno będzie nie docenić zgrania tekstu z rysunkami oraz uwydatnienia za ich pomocą nastroju panującego w opustoszałym, pełnym tajemnic mieście, nad którym świeci księżyc w pełni. Muszę też wspomnieć o dobrym, schludnym wydaniu, idealnie minimalistycznej okładce oraz dodanej mapie trasy Poematu o mieście Lublinie razem z kalendarzem kolejnych spacerów aż do 2020 roku.

Lublin może być dumny z takich publikacji. A jeśli wspomniany wcześniej Spacer można potraktować jako wprawkę przed większym i lepszym Spacerem z Czechowiczem, to mam nadzieję, że Spacer z Czechowiczem będzie wprawką przed jeszcze ciekawszą wspólną publikacją Karola Konwerskiego i Macieja Pałki.

Spacer z Czechowiczem - Poemat o mieście Lublinie

Scenariusz: Karol Konwerski
Rysunek: Maciej Pałka
Wydawnictwo: Ośrodek Brama Grodzka, Teatr NN
Rok wydania polskiego: 7/2012
Liczba stron: 54
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: cz.-b.
Dystrybucja: księgarnie, internet
ISBN-13: 978-83-61064-38-1
Wydanie: I
Cena z okładki: 11 zł


blog comments powered by Disqus