"Spieprzyłem" – recenzja komiksu

Autor: Maciej Jasiński
17 października 2017

Opowieści o straconych ludziach

Scenarzysta Wiktor Talaga i rysownik Jakub Topor zajęli się przedstawieniem w komiksie ludzi, którym wszystko w życiu nie wyszło. To przypadki tragiczne, ale przez swój przerysowany tragizm te historie stają się satyrą, jakiej boją się polskie kabarety wybierając głównie bezpieczne tematy i sposoby rozśmieszania.

Autorzy nie oszczędzają w swoim komiksie nikogo. Wybierają różne ludzkie typy i rozprawiają się z nimi. W sumie całość została podzielona na jedenaście krótszych oraz dłuższych rozdziałów. Jest wśród nich historia mężczyzny przed trzydziestką, który przygotowuje się do randki, w trakcie której ma nadzieję przestać być prawiczkiem. Jest inny człowiek dręczony swoimi nałogami i koszmarami z dzieciństwa związanymi z osobą ojca. Jest również naiwniak, który przelał swoje oszczędności nigeryjskiemu księciu jako zaliczkę na pokrycie kosztów, aby ten podzielił się z nim częścią swojej fortuny. Wśród ludzi, którzy spieprzyli życie sobie oraz innym są też postacie znane z historii.

Trzeba przyznać, że najlepiej prezentują się krótkie historie – satyra w nich jest bardzo skondensowana, a przez to też straszliwie mocna. W przypadku niektórych dłuższych opowieści całość trochę się rozłazi, szpilki wbijane bohaterom giną nieco w natłoku słów. Choć autorzy próbują na różne sposoby przerwać monotonię tych długich opowieści – wstawiając przerywnik czy stronę z mocniejszą grafiką.

Bohaterowie tego komiksu od samego początku stoją na pozycji straconej, autorzy nie dają im żadnych szans ani nadziei. Rozprawiają się z nimi ostrzej, niż Gessler z personelem kuchni. Nie ma litości, ani taryfy ulgowej. Nawet zamieszczone na końcu albumu epilogi nie pozostawiają złudzeń i tylko podkreślają przewrotność tych fabuł i zamierzenia twórców.

Wśród tych, którzy spieprzyli są typy ogólne, które pasują do każdego miejsca na ziemi, ale też takie typowo polskie. Dlatego też zapewne część czytelników może traktować album jako ostrą satyrę na naszych obywateli. A nawet jeśli, to nie ma w tym nic złego, bo ten komiks ma na calu prowokowanie i robi to w bardzo udany sposób.

Warstwa graficzna jest dokładnie taka, jaka powinna być w komiksie o takiej treści. Bohaterowie są brzydcy i odrażający (jeszcze bardziej, niż w innym komiksie Topora, zatytułowanym Rodacy). Czytelnik ani przez moment im nie współczuje, nawet gdy dotykają ich rzeczy straszne i tragiczne. Są jednak w tym albumie (zwłaszcza w ostatniej historii) także bardziej dopracowane graficznie plansze.

Spieprzyłem to bardzo dobry komiks, przemyślany i uderzający w czytelnika z dużą siłą. Polecam, choć wiem, że nie wszystkim ta lektura przypadnie do gustu.

Ocena: 8/10

Spieprzyłem

Scenariusz: Wiktor Talaga
Rysunek: Jakub Topor
Wydawnictwo: Timof i cisi wspólnicy
Rok wydania polskiego: 5/2017
Liczba stron: 144
Format: 150x210 mm
Oprawa: miękka
Druk: cz.-b.
Dystrybucja: księgarnie, internet
ISBN-13: 9788365527479
Wydanie: I
Cena z okładki: 19,99 zł


blog comments powered by Disqus