Czym powinni zajmować się superbohaterowie? – recenzja komiksu "Sprawiedliwość"

Autor: Maciej Jasiński
Korekta: Jerzy Łanuszewski
16 grudnia 2015

Sprawiedliwość to monumentalny i pięknie wydany komiks. To album, w którym pojawiają się dziesiątki superbohaterów z uniwersum DC. To wreszcie historia, w której autorzy stawiają ważne pytania o to, jaka powinna być rola herosów, czym powinni się zajmować, gdy akurat nie ma jakiegoś najeźdźcy z kosmosu, z którym trzeba walczyć.

Zaczyna się od powtarzającego się co noc sennego koszmaru. Śnią go ci, których społeczeństwo i opinia publiczna uznaje za tych złych, pragnących zagłady ludzkości, a w najlepszym wypadku za nieco szalonych i z tego też powodu niebezpiecznych. Owa wizja przedstawia świat w dniu apokalipsy – miliony ludzi giną, a żaden z dobrych superbohaterów nie jest w stanie im pomóc. Ziemia i jej mieszkańcy są skazani na unicestwienie.

Antidotum na tę wizję przyszłości ma być wielki sojusz – działających dotąd w pojedynkę – bohaterów stojących po stronie zła. W orędziu do ludzi przedstawiają oni możliwość zamieszkania w latających, bezpiecznych miastach, które skonstruowali. Zarzucają członkom Ligi Sprawiedliwości i innym superbohaterom, że nigdy nie wykorzystali swych mocy i zdolności by ulepszyć świat. Twierdzą, że "ich bezczynność jest równie naganna, jak zbrodnie, za które my trafiliśmy do więzienia".

W tym samym czasie ktoś dokonuje zamachów na członków Ligi Sprawiedliwości. Zamachów tym dotkliwszych, że wykorzystuje do tego wykradzione informacje o prawdziwej tożsamości herosów. Część z superbohaterów przechodzi zaś na stronę wroga i zachowują się, jakby byli w jakimś dziwnym hipnotycznym śnie.

Pierwsze rozdziały tego albumu czyta się wyśmienicie. Jim Krueger bardzo fajnie buduje napięcie, stosuje cliffhangery, przenosi akcję w różne miejsce i rozwija równoległe wątki wielu bohaterów. Z czasem jednak – gdy wszystkie tajemnice wychodzą na jaw – konstrukcja nieco się sypie. Ważne pytania o rolę superbohaterów w życiu ludzi pozostają w większości bez odpowiedzi, a historia przeobraża się w długą sekwencję walk i pojedynków między tymi złymi i dobrymi – to obrazki do których zdążyli przywyknąć fani komiksów z DC. I choć w tym wypadku te bitwy ogląda się bardzo przyjemnie, to scenarzysta nieco przesadził z liczbą dialogów wypowiadanych w trakcie owych nawalanek. Nieco to irytuje, tym bardziej, że jak w wielu innych komiksach, są to typowe gadki o niczym. Irytuje także nieco banalna końcówka, w której Krueger wybrnął ze wszystkich problemów i zawiłości fabularnych w najprostszy i przez to wręcz banalny sposób.

Od strony graficznej Sprawiedliwość to prawdziwa uczta dla oka. To przepięknie malowane plansze i chyba najlepsze dzieło w dorobku Alexa Rossa. Tworzy na potrzeby tego albumu monumentalne sceny bitew, w których uczestniczy nawet kilkudziesięciu bohaterów. Rozmach tych starć naprawdę robi wrażenie, podobnie jak i wiele lokacji odtworzonych na kartach komiksu, w tym między innymi jaskinia Batmana oraz Forteca Samotności, należąca do Supermana.

Wartość tej publikacji podnoszą niezwykle bogate dodatki. To ponad sto stron szkiców oraz opisów bohaterów pojawiających się w komiksie. Wielu  z nich to czołowe, i dzięki temu doskonale znane, postacie z uniwersum DC. Część to bohaterowie epizodyczni, dlatego warto dowiedzieć się o nich czegoś więcej.

Sprawiedliwość to dzieło, w którym warstwa graficzna przeważa nad fabularną. Warto przeczytać ten album oraz mieć w kolekcji, gdy jest się fanem komiksów z wydawnictwa DC. Dla tych, którzy nie przepadają za komiksem superbohaterskim, nagromadzenie tylu postaci i wątków może okazać się nieco przytłaczające.

Ocena: 9/10

Sprawiedliwość

Scenariusz: Jim Krueger
Rysunek: Doug Braithwaite, Alex Ross
Okładka: Alex Ross
Tłumaczenie: Tomasz Sidorkiewicz
Wydawnictwo: Mucha Comics
Rok wydania polskiego: 5/2015
Tytuł oryginalny: Justice
Wydawca oryginalny: DC Comics
Liczba stron: 496
Format: 170x260 mm
Oprawa: twarda w obwolucie
Papier: kredowy
Druk: kolor
Dystrybucja: księgarnie, internet
ISBN-13: 978-83-61319-55-9
Wydanie: I
Cena z okładki: 169 zł


blog comments powered by Disqus