Strefa bezpieczeństwa Goražde

okładka
Scenariusz: Joe Sacco
Rysunek: Joe Sacco
Tłumaczenie: Michał Chaciński, Marek Cieślik

Obsypana nagrodami opowieść o wojnie na terenie byłej Jugosławii.

W latach 1995 i 1996 Joe Sacco czterokrotnie odwiedził Goražde, miasto ustanowione przez ONZ strefą bezpieczeństwa. Książka ta jest zapisem zebranych podczas tych pobytów relacji i własnych refleksji autora o życiu w teatrze wojny we wschodniej Bośni. Sacco po zebraniu wywiadów portretuje codzienne życie zwykłych ludzi w oblężonej przez 3,5 roku strefie. Relacje, których próżno szukać wśród typowych przekazów w mediach. Kiedy mieszkańcy Goražde usiłują przeżyć kolejny dzień, we wschodniej części Bośni trwa czystka przeprowadzana przez siły zbrojne bośniackich Serbów.

Sacco odważnie i z talentem portretuje życie w oblężonym mieście i opowiada o przebiegu konfliktu zbrojnego w sercu Europy, o którym, zdaje się, świat zapomniał. Książka pokazuje z bliska przemoc, okrucieństwo i próby przetrwania w odciętej od świata enklawie. Sacco odkrywa korzenie zła, opisuje narodziny serbskiego nacjonalizmu i dokumentuje etniczne czystki. Ale to nie tylko kronika, zapis wstrząsających doświadczeń i potępienia obojętności międzynarodowej, ale także poruszające przedstawienie ludzkiej zdolności przetrwania. Na tej bazie powstał 240-stronicowy reportaż, uznawany za ponadczasowy portret zwykłych ludzi uwikłanych w koszmarne okoliczności.

Wstęp do komiksu napisał Christopher Hitchens, nieżyjący już sławny komentator polityczny piszący dla pism "The Nation" i "Vanity Fair".

Komiks ten zdobył nagrody Harveya i Eisnera w 2001 roku.

Zdaniem magazynu "Time" najlepszy komiks 2000 roku. Polecany również przez "New York Times" (Pokazuje, jak świetnie komiks sprawdza się jako reportaż). Zdaniem recenzenta "The Economist": "Strefa Bezpieczeństwa Goražde" - będąca połączeniem komiksu i reportażu - czerpie z najlepszych elementów obu tych dziedzin.

Wydawnictwo: Mroja Press
2/2013
Tytuł oryginalny: Safe Area Goražde: The War in Eastern Bosnia 1992-1995
Wydawca oryginalny: Fantagraphics Books
Rok wydania oryginału: 2000
Liczba stron: 240
Format: 190x255 mm
Oprawa: twarda
Papier: matowy
Druk: cz.-b.
ISBN-13: 978-83-63963-03-3
Wydanie: I
Cena z okładki: 99,90 zł


Inne komiksy z serii:blog comments powered by Disqus