Superman uczłowieczony - recenzja komiksu "Super Pan Owoc"

Autor: Rafał Pawłowski
30 marca 2010

Chyba trudno wyobrazić sobie lepsze komiksowe powitanie wiosny. Oto do rąk dostajemy album, który w żartobliwy sposób odnosi się do reguł zdrowego odżywiania, a do tego stanowi niezwykle pomysłową satyrę na amerykańskie komiksy o superherosach.

Tytułowy Super Pan Owoc to osuwająca się z piedestału niegdysiejsza legenda dziennikarstwa Klark Kęt, który przegrał walkę z własnym łakomstwem, stając się zasapanym grubasem mającym problem by dogonić odjeżdzający autobus. Na ratunek wyszydzanemu przez szefa, wiecznie głodemu Kętowi przychodzi niespodziewanie pozaziemska cywilizacja. Oto emisariusz planety Owocus obdarowuje go supermocami, by ten pomógł powstrzymać świat przed zagładą - spiskiem polegającym na uzależnieniu ludzi od odchudzającego preparatu "empty food".

W tej, liczącej 320 stron (polskie wydanie zawiera, wydane pierwotnie w osobnych tomach, dwie części komiksu), opowieści de Crecy kreśli pamflet na wszechobecny kult młodości. Dostaje się także politykom wycierającym sobie usta ekologicznymi i prospołecznymi hasłami w imię pozyskiwania symaptii wyborców. Nawiązująca wprost do Supermana postać Super Pana Owoca to heros odbrązowiony - pozbawiony wszelkich nadludzkich atrybutów, mierzący się z codziennością i wzbudzający przy tym wszystkim niesamowitą sympatię czytelnika. Jego, mające nadnaturalny charakter, przychody można potraktować dosłownie w ich komiksowo-literackim sensie, ale też odczytać jako rodzaj marzenia, które zrodziło się w umyśle osoby zmagającej się z niedoskonałościami własnego ciała i "słabą silną wolą". Niezależnie, w jaki sposób podejdziemy do fabuły komiksu Nicolasa de Crecy, podkreślić wypada jej lekkość i dystans z jakim prezentowany jest tytułowy bohater.

Francuskiemu twórcy, znanemu już w Polsce, za sprawą serii o Dziadku Leonie udaje się w tym wszystkim zgrabnie, bez dydaktycznych obciążeń, przemycić hasło "Chcesz być super - jedz owoce". Dlatego też przed wciągającą lekturą polecam przygotować sobie pod ręką kilka jabłek.

Super Pan Owoc

Scenariusz: Nicolas De Crécy
Rysunek: Nicolas De Crécy
Tłumaczenie: Iwona Bojadżijewa
Wydawnictwo: Timof i cisi wspólnicy
Rok wydania polskiego: 2/2010
Liczba stron: 320
Format: 170x240 mm
Oprawa: twarda
Druk: cz.-b.
Dystrybucja: księgarnie, internet
ISBN-13: 978-83-61081-40-1
Wydanie: I
Cena z okładki: 75 zł


blog comments powered by Disqus