"Superior Spider-Man. Zło konieczne" – recenzja komiksu

Autor: Dominik Szcześniak
25 kwietnia 2017

Dużo pająków

Zadebiutował u nas w styczniu 1995 roku dzięki staraniom scenarzysty Petera Davida i rysownika Ricka Leonardiego. Teraz sięga po niego Dan Slott w piątym tomie dyrygowanej przez siebie serii. Spider-Man 2099 – czyli futurystyczna wersja superbohatera z sąsiedztwa – oficjalnie przenika do uniwersum Marvel Now! I na dzień dobry tłucze się z ukochanym przez polskich fanów Peterem Octaviusem, Doktorem Superiorem.

Crossover postaci, działających w odstępie kilkudziesięciu lat możliwy był dzięki uprzejmości motywu podróży w czasie. Ten popularny zabieg-wytrych, który w superbohaterskich komiksach rzadko kiedy doczekuje się logicznych bądź finezyjnych zastosowań, tutaj również został potraktowany bardzo pretekstowo. Slott w Złu koniecznym przede wszystkim skupił się na ustawianiu pionków na szachownicy oraz bezpłciowych pojedynkach między Pająkiem 2013 a Pajęczakiem 2099, dużo uwagi poświęcając również korporacjom i złym ludziom za nimi stojącym. Rysowana przez Ryana Stegmana historia powinna zadowolić raczej miłośników akcji i sensacji, niż fascynatów niezłych dialogów i solidnie napisanych historii.

Znacznie lepiej prezentuje się wieńcząca album, dwuczęściowa opowieść rysowana przez Giuseppe Camuncoliego. W świetnie przedstawionej przez włoskiego artystę historii, Slott nawiązuje do wątków, które dotychczas prowadził w sposób bardzo elegancki: naukowego życia Petera Parkera i jego rychłej obrony doktorskiej, życia uczuciowego z nową wybranką oraz kłopotów, piętrzącym się przed Otto Octaviusem. Trzeba przyznać, że forma pisarska amerykańskiego scenarzysty rośnie w niniejszym albumie wprost proporcjonalnie do powiększania się ego głównego bohatera opowieści.

Zło konieczne jest niezbędne do ogarnięcia tego, co dzieje się w świecie Superior Spider-Mana. Równocześnie jest komiksem słabszym od poprzednich tomów serii, przepakowanym akcją i czczą gadaniną. Warto dla rysunków Camuncoliego, choć te prawdopodobnie wyglądałyby lepiej, jeśli pokolorowałby je ktoś inny niż Antonio Fabela, lub gdyby pozostawiono je w czerni i bieli.

Superior Spider-Man - 5 - Zło konieczne

Scenariusz: Dan Slott
Rysunek: Giuseppe Camuncoli
Tłumaczenie: Piotr Cholewa
Wydawnictwo: Egmont
Rok wydania polskiego: 9/2016
Liczba stron: 108
Format: 165x235 mm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Papier: kredowy
Druk: kolor
Dystrybucja: księgarnie, internet
ISBN-13: 9788328116764
Wydanie: I
Cena z okładki: 39,99 zł


blog comments powered by Disqus