Szalona z Sacre Coeur

okładka
Rysunek: Moebius

Na początku historia jest banalnie prosta: Alan Mangel alias Zachariasz, profesor filozofii na Sorbonie załamuje się po tym, jak nagle opuszcza go żona. Nawiedzają go dawne demony przybierające postać chimerycznego alter ego w osobie cierpiącego na priapizm młodzieńca, jakim profesor Mangel był dawno temu. Później zakochuje się w swojej studentce Elizabeth, która być może jest z nim w ciąży. Nie wiadomo, czy jest święta, czy szalona. Uważa że urodzi nowego Jana Chrzciciela. Gdzieś po drodze pojawia się arabski diler narkotyków podający się za św. Józefa, a wraz z nim córka szefa kolumbijskiego kartelu w roli Matki Boskiej.

Być może to tylko bajka okrutnie obnażająca drzemiące w człowieku cywilizacji zachodniej zwierzę targane żądzami. Być może rozpaczliwa próba poszukiwania dobra, czystości, piękna w przewrotności, nadmiarze, wszelkiego rodzaju nadużyciach i diabelskiej złośliwości wobec religii.

Alexandro Jodorowsky to jeden z najznakomitszych scenarzystów komiksowych. Jego wizja świata jest szara jak beton, ale zawsze przedstawiona z niesamowitym poczuciem humoru. Moebius (Jean Giaurd) jest rysownikiem, którego twórczość wpłynęła na sukcesy kinowe takich hitów jak Władcy Czasu, Obcy, Piąty Element.

Wydawnictwo: Hella Komiks
8/2008
Tytuł oryginalny: Le Coeur couronné
Wydawca oryginalny: Les Humanoïdes Associés
Rok wydania oryginału: 1992-1998
Liczba stron: 192
Format: 205x285 mm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Papier: kredowy
Druk: cz.-b.
ISBN-13: 978-83-926733-1-6
Wydanie: I
Cena z okładki: 75 zł


Inne komiksy z serii:blog comments powered by Disqus