Historia jednego romansu

Autor: Rafał Pawłowski
18 lutego 2008

Szpinak Yukiko to pierwsze na polskim rynku dzieło Frederica Boileta - mieszkającego w Tokio i zakochanego w kraju Kwitnącej Wiśni francuskiego rysownika i scenarzysty, który w swej twórczości stara się łączyć europejską kreskę z charakterycznym dla Azji, niezwykle oszczędnym, sposobem narracji. Twórczość swą określa terminem nouvelle manga.

Fabuła Szpinaku Yukiko daje się streścić w dwóch zdaniach. Europejczyk zakochuje się w Japonce i, choć ona czeka na innego, namawia ją do spędzenia wspólnie 10 dni. Czytelnik jest świadkiem swoistej kroniki tego okresu. Składają się nań spacery, rozmowy, posiłki, a także intymne zbliżenia głównych bohaterów. Wszystko to opowiedziane z perspektywy mężczyzny - rysownika (alter ego Boileta), który w swej afektacji namiętnie szkicuje Yukiko.

To właśnie ta perspektywa jak i sam rysunek Boileta decydują o wyjątkowości Szpinaku... Poszczególne kadry mają bowiem niezwykle fotograficzny charakter. Nie decyduje o tym li tylko ich naturalizm, ale głównie operowanie planami i ostrością.

Szpinak... to także, a może przede wszystkim, swoista opowieść o ludzkiej pamięci, której fenomen polega na rejestrowaniu wrażeniowych wycinków rzeczywistości - zapachów, zmarszczek, pasków na ubraniu itp. Życie jest pachworkiem utkanym z rzeszy małych wspomnień - zdaje się mówić Boilet, przekonując, że choć zdarzają się chwile, gdy brak nam kolejnego, właściwego skrawka, wystarczy odrobina cierpliwości i refleksji.

Szpinak Yukiko

Scenariusz: Frederic Boilet
Rysunek: Frederic Boilet
Wydawnictwo: Kultura Gniewu
Rok wydania polskiego: 8/2007
Wydawca oryginalny: ego comme x
Rok wydania oryginału: 2001
Liczba stron: 144
Format: B5
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Papier: matowy
Druk: cz.-b.
Dystrybucja: księgarnie, internet
ISBN-13: 978-83-60915-03-5
Wydanie: I
Cena z okładki: 35,90 zł


blog comments powered by Disqus