Recenzja komiksu "Szrama: Istota legendy"

Autor: Tomasz Nowak
17 października 2010

I kto jest debeściak?

Oczywiście - pan Szrama jest debeściak! Wiadomo to już od samego początku, kiedy tylko dochodzi do konfrontacji miedzy nim a niejakim Vinniem Kosą, który nieopatrznie sięgnął po swój nóż...

Szrama "narodził się" w trzecim numerze Kolektywu i, proszę, już doczekał się samodzielnej antologii, w której systematycznie, zgodnie z tytułem, rozpisano wydarzenia mające tworzyć jego legendę. Objawia się tu więc nieustannie jako superskuteczny morderca na zlecenie, na swój sposób honorowy, ale zarazem bezlitosny. Co jednak z tego wynika? Ano, niewiele. Zarówno w fabułach, (wydarzenia, dialogi), jak w rysunkach widać tu dość jasne, czytelne inspiracje - całe mnóstwo inspiracji - które jednak przetworzone zostały w sposób mało twórczy.

Fakt, że autorami grafik do poszczególnych epizodów są różni autorzy odbija się w sposób zauważany na jakości i spójności zbiorku. Niekiedy dzieli je wręcz przepaść, a to zbyt wiele jak na w sumie tak skromny zeszycik. Najlepiej prezentują się tu, najobszerniejsze zresztą, opowiadania wyrysowane przez Grzegorza Pawlaka, utrzymane, nawet trochę za bardzo odtwórczo, w stylistyce Sin City. Uwagę zwraca też oryginalna narracja graficzna Marka Rudowskiego.

Całość ma zbierać i łączyć w jedność osoba i pomysł jednego scenarzysty - Rafała Kołsuta, który tylko raz ustępuje pola fabuły komu innemu, a to za sprawą niespodziewanie pojawiającego się w zeszycie literackiego opowiadania autorstwa Ireneusza Mazurka. Nie zmienia to wszak faktu, że zarówno z niniejszego tekstu, jak i z komiksów płynie wciąż, na okrągło, tylko jedno przesłanie - Szrama to debeściak.

Potencjał w tej postaci niewątpliwie jest. Można poprowadzić ją krętą i stromą ścieżką poszukiwań oryginalnej akcji i zaskakujących kontekstów, lub całkowicie zatopić w miernocie schematów. Ale o tym w przyszłości? Na razie dajmy Szramie szansę.

Szrama - 1 - Istota legendy

Scenariusz: Rafał Kołsut, Ireneusz Mazurek
Rysunek: Grzegorz Pawlak (II), Maciej Pałka, Marek Rudowski, Paweł Wojciechowicz, Michał Zieliński
Okładka: Grzegorz Przybyś
Wydawnictwo: Dolna Półka
Rok wydania polskiego: 3/2009
Liczba stron: 68
Format: B5
Oprawa: miękka
Druk: kolor
Dystrybucja: księgarnie, internet
Wydanie: I
Cena z okładki: 12 zł

Podyskutuj na forum!
blog comments powered by Disqus