"Tajemnice D.A.G. Fabrik Bromberg: Na linii frontu" - recenzja komiksu

Autor: Tomasz Nowak
8 czerwca 2016

Dynamiczny moment wyczekiwania

Tom trzeci opowieści o dywersantach w podbydgoskiej D.A.G. Fabrik Bromberg to album pełen akcji. Widać, że mamy do czynienia z "fazą przejściową" przed oczekiwanym finałem. Jednak dynamika tej części rekompensuje fakt, że na dalsze rozstrzygnięcia fabularne znów przyjdzie poczekać i to pewnie dość długo.

John vel Jerzy ucieka z transportu... Ale dlaczego? Jak tam trafił? Znów zabrakło paru zdań odświeżających pamięć. Szkoda. Tym bardziej, że na karty komiksu powróci za moment jedna z postaci już wcześniej występujących w serii.

Zatem Jerzy trafia do lasu i tam rozpoczyna współpracę z partyzantami. Do Fabrik Bromberg już wrócić nie może. Jednak pobyt w lesie okaże się równie niebezpieczny, a z pomocą przyjdzie mu jedynie znakomite wyszkolenie i zimna krew.

Tymczasem linia frontu zbliża się do Bydgoszczy nieubłaganie. Mimo to, przy podwyższonym ryzyku ponownego schwytania, John nie rezygnuje zupełnie ze swej misji. Fabrik bowiem, pomimo wielkiego wybuchu, nadal się rozbudowuje...

Ale historia Jerzego to tym razem nie jedyny poruszany wątek. Przecina go wyjaśnienie, jak działa siatka na terenie Fabrik, dostarczająca cenne informacje wywiadowcze. Oba niedługo splotą się ze sobą, podnosząc tylko ładunek dramatyzmu.

W albumie tym razem przytłaczająco dominują sceny dynamiczne. Akcja komiksu rwie naprzód, a czytelnik wraz z nią dokonuje przeskoków w przestrzeni, ale i w czasie. Rodzi to niekiedy poczucie zagubienia, gdyż nie ma całkowitej pewności czy upływ czasu dotyczy wszystkich wątków. Mniej odczuwalne są skoki z miejsca na miejsce, bo choć przy okazji wiele się dzieje, to "przyzwyczaiła" nas do tego już chociażby część druga serii.

W Na linii frontu zdecydowanie mniej jest natomiast dialogów czy słów w ogóle. Giną one najczęściej w huku wystrzałów bądź toną w milczeniu scen o większym napięciu (np. przerzut szmuglowanych przesyłek). Okładka sugeruje, że do akcji wkroczą Sowieci ze swymi czołgami. Te oczekiwania zostają niestety zawiedzione, bo to raczej zapowiedź zdarzeń przyszłych, być może z części czwartej.

Przy tomie trzecim cyklu nastąpiła zmiana wydawcy. Obecnie jest nim samodzielnie Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy. Prawdopodobnie dlatego album na pierwszy rzut oka sprawia wrażenie grubszego. To jednak nie efekt zwielokrotnienia stron, ile zastosowanego zdecydowanie grubszego papieru. Jeśli taki (optyczny) efekt chciano uzyskać świadomie, powiodło się to w pełni. Mniej zadowolony będzie czytelnik zmuszony operować sztywniejszymi kartkami.

Po dwóch pierwszych częściach przygód Johna vel Jerzego, trzeciej wyczekiwało wielu. Kiedy w końcu się pojawiła, okazało się, że trudno się w nią zaopatrzyć. To ogromna szkoda, bo to zeszyt ciekawy, dograny i dynamiczny. Czekamy więc wciąż z nadzieją na ciąg dalszy i finał tej historii!

Tajemnice D.A.G. Fabrik Bromberg - 3 - Na linii frontu

Scenariusz: Maciej Jasiński
Rysunek: Jacek Michalski
Okładka: Jacek Michalski
Wydawnictwo: Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy
Rok wydania polskiego: 5/2014
Liczba stron: 24
Format: A4
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: cz.-b.
Dystrybucja: księgarnie, internet
Wydanie: I
Cena z okładki: 20 złblog comments powered by Disqus