Tajemnice D.A.G. Fabrik Bromberg - 4 - Bój o Bydgoszcz

okładka
Scenariusz: Maciej Jasiński
Rysunek: Jacek Michalski
Okładka: Jacek Michalski

Bój o Bydgoszcz był bardzo zacięty, to zapomniany epizod dziejów naszego regionu. Akcja 4 części komiksu rozgrywa się w dniach 22-25 stycznia 1945 roku. 22 stycznia na dworcu kolejowym w Bydgoszczy tłoczy się ludność gotowa do ucieczki, za chwilę będą tu wojska radzieckie i polskie. Niemcy uciekają, ale istnieje obawa, że wysadzą DAG Fabrik.

23 stycznia do miasta wdarły się pierwsze jednostki radzieckie. Następnego dnia dotarł pododdział 1. Brygady Pancernej. Jako pierwszy z wrogiem nawiązał kontakt bojowy batalion zmotoryzowany. Polacy dotarli do Zbożowego Rynku i następnie, łamiąc opór nieprzyjaciela, uderzyli na zachód. W tym czasie drugie zgrupowanie 1. Brygady Pancernej wkroczyło na Stary Rynek, a czołgi 1. batalionu 1. Brygady Pancernej zdobyły nienaruszony – a wcześniej rozminowany przez Polaków – Most Królowej Jadwigi. W nocy pluton z 3. batalionu pancernego zajął zakłady DAG Fabrik Bromberg i uwolnił kilka tysięcy robotników przymusowych. 25 stycznia piechota radziecka, wspierana przez czołgi 1. Brygady Pancernej, przystąpiła do oczyszczania północnej części Bydgoszczy.

Jednym z bohaterów komiksu jest nadal Jerzy (John Gardner), polski kierowca i brytyjski szpieg. Wraz z odważną kobietą Heleną, o pseudonimie „Rosiczka”, docierają do dowódcy 3 batalionu czołgów z apelem, by wprowadzić wojsko na teren fabryki i przejąć zakład. Akcja kończy się sukcesem...

Ciąg dalszy nastąpi.

Wydawnictwo: Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy
3/2017
Liczba stron: 24
Format: 210x295 mm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: cz.-b.
ISBN-13: 9788363572334
Wydanie: I
Cena z okładki: 20 zł


Inne komiksy z serii:


blog comments powered by Disqus