Recenzja komiksu "Tej nocy dzika paprotka"

Autor: Michał Misztal
13 sierpnia 2013

Tej nocy dzika paprotka to kolejny po Pustelniku Martina Ernstsena opublikowany przez Centralę komiks dla dzieci. O ile historia norweskiego twórcy wydawała mi się dość nieprzystępna i trudna dla najmłodszych czytelników, głównie ze względu na nieco ponurą kolorystykę, w przypadku dzieła Marzeny Sowy i Bereniki Kołomyckiej nie mam wątpliwości, że odbiorcy, do których kierowana jest opowieść dwóch autorek, już na pierwszy rzut oka będą zachęceni, by po nią sięgnąć.

Scenariusz Marzeny Sowy, jak przystało na komiks dla dzieci, jest nieskomplikowany i łatwy w odbiorze, ale napisany z pomysłem. Główny bohater, siedmioletni Tomek, pewnego ranka wchodzi do sypialni rodziców i zamiast swojej mamy zastaje w niej ogromną paproć. Tomek zaczyna snuć domysły, co stało się z jego mamą (tata śpi spokojnie obok złowieszczej rośliny), biorąc pod uwagę także najgorszą możliwość, czyli to, że została zjedzona przez tytułową paprotkę, która być może nie poprzestanie na pożarciu tylko jednej osoby. W porozumieniu z Muminem, swoim psem, zaczyna myśleć, jak uratować bliskich. To, co początkowo wydaje się być historią z dreszczykiem, już po chwili przekonuje czytelnika, że pozory mylą, a niebezpieczny gość wcale nie jest tym, na kogo wygląda.

Komiks, w założeniu mający być prostą historią dla dzieci, w kwestii scenariusza spełnia swoją rolę w stu procentach, jednak jego największym atutem są według mnie ilustracje Bereniki Kołomyckiej. Przykuwają uwagę już od pierwszego spojrzenia na okładkę, a środek albumu wygląda równie dobrze. Autorka namalowała komiks, który mimo swojej prostoty robi duże wrażenie (a zakładam, że na "dzieciach mądrych rodziców" zrobi jeszcze większe) i zyskuje aprobatę przede wszystkim dzięki żywej, pięknej kolorystyce. Trudno wyobrazić sobie bardziej odpowiednią szatę graficzną dla pozycji opublikowanej pod szyldem Centralki. Mam nadzieję, że najmłodsi odbiorcy podzielą moją opinię, bardzo polubią tę historię i będą chcieli do niej wracać.

Wspomniany już wcześniej Pustelnik, choć interesujący, wydawał się zaskakującym wyborem i czułem się trochę zaskoczony, że Centralka rozpoczyna swoją działalność właśnie taką, trochę trudną opowieścią. Nie znaczy to, że był to wybór zły, jednak jeśli chodzi o przystępność, Tej nocy dzika paprotka zdecydowanie wygrywa. Oba komiksy są potrzebne i spełniają swoje role, ale mam wrażenie, że to ten drugi będzie cieszył się większym powodzeniem.

Tej nocy dzika paprotka

Scenariusz: Marzena Sowa
Rysunek: Berenika Kołomycka
Wydawnictwo: Centrala
Rok wydania polskiego: 5/2013
Liczba stron: 36
Format: 220x270 mm
Oprawa: miękka
Druk: kolor
Dystrybucja: księgarnie, internet
ISBN-13: 9788363892173
Wydanie: I
Cena z okładki: 29,90 zł


blog comments powered by Disqus