Misterium

okładka
Scenariusz: Grant Morrison
Rysunek: Jon J. Muth

Towneley to miasteczko gdzieś na krańcu świata. Dla jego mieszkańców czas jakby się zatrzymał. Jedynie burmistrz Purves wraz z pastorem Tilleyem próbują walczyć z coraz powszechniejszym zwątpieniem i brakiem wiary. Postanawiają wystawić sztukę teatralną (tytułowe misterium biblijne) w nadziei iż pomoże to zintegrować znowu społeczność osady.
Gdy w trakcie przedstawienia zamordowany zostaje aktor grający w sztuce Boga do miasteczka przybywa detektyw Frank Carpenter, któremu powierzono zadanie wyjaśnienia zagadki zabójstwa. I tylko Bóg wie, gdzie zaprowadzi go ścieżka, na którą wstąpił...

Przy pomocy całej gamy różnorodnych sztuczek Morrison pokazuje nam równolegle dwa światy: Z jednej strony świat rzeczywisty, realny, w obrębie którego prowadzone jest śledztwo, z drugiej zaś - świat wiary i metafizyki, katolickiej wizji człowieka i Boga. Nie są to jednak odrębne płaszczyzny - Morrison sprawia że uzupełniają się one wzajemnie, nakładają na siebie tworząc całość.

Jedno jest pewne: The Mystery Play nie jest klasyczną opowieścią detektywistyczną. Talent Morrisona do tworzenia przepełnionych symboliką obrazów (czemu dał wyraz choćby w Azylu Arkham) wsparty został talentem Mutha oddającego w akwarelach zamysły scenarzysty.

Wydawnictwo: Manzoku
10/2008
Tytuł oryginalny: The Mystery Play
Wydawca oryginalny: DC Comics - Vertigo
Rok wydania oryginału: 1994
Liczba stron: 76
Format: 170x260 mm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolor
ISBN-13: 978-83-61382-05-8
Wydanie: I
Cena z okładki: 14,90 zł
Materiały związane z komiksem:


Inne komiksy z serii:blog comments powered by Disqus