Thorgal

Thorgal to wielokrotnie nagradzana i najpopularniejsza seria komiksowa na kontynencie europejskim.

Tytułowy bohater nie jest zwyczajnym człowiekiem. W pierwszym tomie serii (Zdradzona Czarodziejka) kruczowłosy barbarzyńca przypomina swoim zachowaniem bohatera celtyckich legend. Dziki i nieokiełznany, o tajemniczej przeszłości, nie lęka się niczego. W kolejnych opowieściach Thorgal powoli odkrywa swoje pochodzenie. Mimo że wychował się wśród Wikingów, nie jest jednym z nich. Jest ostatnim potomkiem załogi statku kosmicznego, która przybyła na Ziemię w poszukiwaniu źródeł energii. W czasie lądowania kosmolot uległ ciężkiej awarii i przybysze nie mogli już wystartować. Wyniszczyła ich epidemia nieznanej choroby. Z pogromu uratował się noworodek, którego Wikingowie znaleźli w kapsule na morzu. Nadali mu imię Thorgala Aegirssona na cześć dwóch germańskich bogów - Thora, władcy piorunów i Aegira, władcy mórz. Wikingowie przygarniają dziecko i postanawiają je wychować.

Ukochaną (a później również żoną) Thorgala, z woli bogini Frigg, zostaje Aaricia, księżniczka Wikingów, z którą dorastał.

Thorgal i Aaricia mają dwójkę dzieci - Jolana (uzdolnionego telepatycznie) i Louve (rozmawiającą ze zwierzętami), które większą rolę odegrają w nowym cyklu komiksowym, rozpoczynającym się od tomu 30.

Kolejne albumy opowiadające o przygodach Thorgala i jego rodziny czerpią z wielu konwencji: science fiction, mitologii, horroru. Budują niezwykły i plastyczny świat pełen magii i tajemnicy.

Tytułowy bohater serii posiada wiele cech, które sprawiają, że nie jest zwyczajnym człowiekiem, m.in. niezwykłą siłę, zręczność, intelekt i niebywałe szczęście. Dodatkowo, dzięki przychylności bogów, trzykrotnie udaje mu się powrócić ze świata zmarłych do Midgartu - świata ludzi.

Oprócz nadludzkich atrybutów Thorgala odróżniają, zarówno od pozostałych postaci występujących w tej, jak i wielu innych seriach komiksowych, takie cechy charakteru, jak niezłomna uczciwość, niechęć do przemocy i zamiłowanie do "świętego spokoju". Dzieje Thorgala to historia człowieka, który w wyniku dramatycznych boskich wyroków tego spokoju jednak nie może odnaleźć.blog comments powered by Disqus