Recenzja komiksu "Thorgal: Louve. Raissa"

Autor: Sonia Miniewicz
22 listopada 2011

Po średnio udanym spin-offie o Kriss de Valnor, seria o losach Louve zapowiada się o wiele bardziej obiecująco, być może dlatego, że postać córki Thorgala, odgrywającej do tej pory rolę trzecioplanową, nie została jeszcze przez fanów otoczona tak wielkim kultem. Louve, temperamentem przypominająca raczej czarnowłosą łuczniczkę niż jasnowłosą Aaricię, wydaje się bardzo plastycznym materiałem na porządną komiksową heroinę.

„Raissa” to komiks mocno skoncentrowany na płci żeńskiej; sama Louve to mała feministka, która buntuje się przeciwko obowiązującym w wiosce wikingów nakazom społecznym. Już w pierwszej scenie zostaje skonfrontowana ze swoją przyjaciółką, która nie tylko nieporadnie strzela z łuku, ale i chętnie podporządkuje się męskiej dominacji, uważając, że to jedyna i słuszna droga. Irytację dziewczynki pogłębia zachowanie biernej Aaricii, czekającej wiernie i posłusznie na powrót męża. W takiej sytuacji konflikt Louve z buńczucznym synem wodza wioski (co wydaje się analogią do epizodów z dzieciństwa Thorgala lub może po prostu ich kiepskim naśladownictwem) staje się nieunikniony. Ale ledwo dziewczynka wykaraska się z jednej afery, zaraz wpakuje się w drugą – walkę dwóch wilczyc o przywództwo w stadzie. Louve wesprze jedną z nich, dobroduszną Griz, rzucając wyzwanie złej Raissie, która służy podejrzanym i podstępnym mocom.

Chyba najsłabszą część komiksu stanowi spotkanie bohaterki z wilkami, będące wstępem do prawdziwej przygody, która znajdzie swą kontynuację w dalszych częściach cyklu. Niestety, epizody ze zwierzętami wydają się nienaturalne, nieprzemyślane i mało dojrzałe, zwłaszcza jeśli przyjrzy się toczonym przez nie rozmowom. Więc choć scenariuszowi Yanna le Pennetiera można coś zarzucić, odpowiedzialny za rysunek Roman Surżenko spisał się nieźle. Jest nadzieja!

Thorgal: Louve - 1 - Raissa

Scenariusz: Yann
Rysunek: Roman Surżenko
Okładka: Grzegorz Rosiński
Tłumaczenie: Wojciech Birek
Wydawnictwo: Egmont
Rok wydania polskiego: 11/2011
Tytuł oryginalny: Les Mondes de Thorgal: Louve: Raissa
Wydawca oryginalny: Le Lombard
Rok wydania oryginału: 2011
Format: A4
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolor
Dystrybucja: księgarnie, internet
ISBN-13: 978-83-237-4717-8
Wydanie: I
Cena z okładki: 23,00 zł

Podyskutuj na forum!blog comments powered by Disqus