"Thorgal: Młodzieńcze lata. Berserkowie" – recenzja komiksu

Autor: Mirosław Skrzydło
26 sierpnia 2016

Na ratunek

Młodzieńcze lata to miniseria komiksowa ściśle związana z wczesnymi albumami serii Jeana Van Hamme’a i Grzegorza Rosińskiego. Cykl rozszerzający uniwersum wikingów, autorstwa francuskiego scenarzysty Yannicka le Pennetiera i rosyjskiego rysownika Romana Surżenki należy uznać za interesujący komiks fantasy. Czwarty tom (Berserkowie) kontynuuje wątki z wcześniejszego albumu – Thorgal ponownie wyrusza na ratunek ukochanej Aaricii.

W trzecim tomie rzeczonego cyklu (Runa) obserwowaliśmy wchodzącego w dorosłość protagonistę, który nadal znosi obelgi ze strony nikczemnego wodza wikingów Gandalfa Szalonego. Wioska, w której zamieszkują bohaterowie serii obchodzi święto letniego ofiarowania (sumarblöt). Tradycyjnie na uroczystości przybywają inni władcy ze swymi synami. Jeden z nich ma bowiem zostać mężem pięknej Aaricii. Święto kończy się w makabrycznych okolicznościach, a wyjęci spod prawa bandyci uprowadzają córkę Gandalfa. Thorgal, nie bacząc na niebezpieczeństwa, wyrusza za porywaczami na pokładzie statku dowodzonego przez Sigurda Pięknogrzywego.

Berserkowie rozpoczynają się od zgoła innego, acz powiązanego z główną osią fabularną, wątku. Gandalf decyduje się na niehonorowy czyn, związany z druzgocącą porażką podczas sumarblöt. W krwawy i brutalny sposób rozprawia się ze świadkami swego upokorzenia. Tymczasem na pokładzie statku banitów dochodzi do buntu. Thorgal musi się spieszyć, aby ocalić swą ukochaną, której życie wisi na włosku. Pomoc w walce z wrogiem pojawi się z nieoczekiwanej strony, a dotąd lekceważona i uważana za słabeusza osoba wykaże się niespodziewanym heroizmem.

Chociaż zakończenie historii jest dość przewidywalne i zgodne z duchem całego cyklu, czwarty tom Młodzieńczych lat czyta się z niesłabnącym zainteresowaniem. To głównie zasługa świetnie skrojonej fabuły, apetycznych zwrotów akcji, a w szczególności wzorcowo poprowadzonych, wiarygodnych postaci. Obok walecznego Thorgala, na słowa pochwały zasługują bohaterowie drugoplanowi – Sigurd, Runa oraz Nigurd Holgerson. Większą rolę w recenzowanym dziele ma do odegrania sędziwy Hierulf Myśliciel, otwarcie buntujący się przeciw bezlitosnej postawie swego władcy.

Surżenko ponownie nie zawodzi, a jego ilustracje kapitalnie oddają ducha wartkiej opowieści. Zwłaszcza jest to dostrzegalne w ukazaniu niszczycielskich sił przyrody, z którymi muszą sobie radzić niestrudzeni wikingowie. Bardzo dobrze prezentują się sceny walki, kreacje poszczególnych postaci, a także zgodne z prezentowaną epoką stroje, broń czy wystrój domostw.

W niniejszym albumie Yann udowadnia, że jest wyjątkowo sprawnym i rzetelnym scenarzystą. Wyśmienicie korzysta z bogatej tradycji i wierzeń wikingów – w tym przypadku mamy do czynienia z ciekawym pojedynkiem, zwanym tańcem wioseł. Berserkowie są znacznie lepsi od ostatnich tomów głównego cyklu oraz pozostałych miniserii pokrewnych, co należy uznać za niewątpliwy sukces pary utalentowanych twórców.

Ocena: 8/10

Thorgal: Młodzieńcze lata - 4 - Berserkowie

Scenariusz: Yann
Rysunek: Roman Surżenko
Okładka: Grzegorz Rosiński
Tłumaczenie: Wojciech Birek
Wydawnictwo: Egmont
Rok wydania polskiego: 4/2016
Tytuł oryginalny: La Jeunesse de Thorgal: Berserkers
Wydawca oryginalny: Le Lombard
Rok wydania oryginału: 2016
Liczba stron: 48
Format: 215x290 mm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolor
Dystrybucja: księgarnie, internet
ISBN-13: 9788328116399
Wydanie: I
Cena z okładki: 23,00 zł

Podyskutuj na forum!blog comments powered by Disqus