Artykuł "Thorgal (Egmont): Miasto zaginionego boga"


Chociaż Miasto zaginionego boga to kolejny odcinek wznowionej serii przygód wojowniczego Thorgala, autorstwa mistrzów komiksu Rosińskiego i Van Hamma, można by bez żadnych wątpliwości opatrzyć go napisem "zupełna nowość". Album niewiele ma wspólnego ze swym poprzednikiem z lat 90-tych. Wraz z wydawcą (Orbita w 1990r., Egmont w 2003r.) zmieniło się prawie wszystko.
Nowy Thorgal jest większego formatu, co świetnie wpłynęło na jakość obrazków i szczegółów do tej pory niewyraźnych i zamazanych. Błyszcząca okładka ukazuje o wiele dokładniejszy rysunek na zielonkawym tle, co może zdziwić posiadaczy poprzedniego wydania, przyzwyczajonych do koloru niebieskiego. Nawet tytuł doczekał się innej czcionki.
Na stronie tytułowej Thorgal nie czyta już TinTina i zrezygnowano z numeracji kolejnych stron (ale są wszystkie 48). Ponieważ papier jest o wiele lepszej jakości, poszczególne obrazki uzyskały pełniejsze i lepsze kolory niż wersja poprzednia.
Zmienił się także tłumacz. W roku 1990 przekładu dokonał Tadeusz Markowski, aktualne wydanie tłumaczył Wojciech Birek. Oba tłumaczenia bardzo się od siebie różnią. Chociaż nie daje to równie piorunującego efektu jak zestawienie np. Władcy Pierścienia Tolkiena w przekładzie Skibiniewskiej i Łozińskiego, gdyż fabułę komiksu i jego niepowtarzalny nastrój tworzy nie tylko scenariusz, ale i obrazki, to jednak dla miłośników może to być pewne zaskoczenie. Osobiście bardziej podobała mi się Bogini Bez Imienia Markowskiego niż Bezimienna Bogini Birka.
Cóż pozostało niezmienione? Historia dzielnego i szlachetnego wychowanka Wikingów, Thorgala. Wraz z żoną Aaricią i przyjacielem Tjallem przemierzającego tropikalną dżunglę w poszukiwaniu Mayaxatl, miasta okrutnego i żądnego krwi boga-szaleńca Ogotaia. Wyprawie przewodniczy Kriss de Valnor, piękna i niebezpieczna jak jadowity skorpion wojowniczka, która porywając syna Thorgala zmusiła Wikinga dowzięcia udziału w śmiertelnie niebezpiecznym wyzwaniu.
Miasto zaginionego boga to jeden z mroczniejszych albumów serii, chociaż akcja rozgrywa się w blasku tropikalnego słońca. Rosiński i Van Hamme tworzą makabryczną wizję miasta rządzonego przez armię i szalonych kapłanów składających tysiące ofiar dla krwawego bóstwa. Również w tym albumie ginie jeden z głównych bohaterów, a fragmenty historii tajemniczego pochodzenia Thorgala układają się w całość.
I jeszcze jedna różnica - na odwrocie okładki Thorgal i Aaricia już nie sami, ale w otoczeniu swoich pociech, a wydawnictwo Egmont nie życzy czytelnikom, wzorem Orbity, przyjemnej lektury i dobrej zabawy. Szkoda. Ale mimo to warto przeczytać.

Thorgal - 12 - Miasto zaginionego boga

Scenariusz: Jean Van Hamme
Rysunek: Grzegorz Rosiński
Wydawnictwo: Egmont
Rok wydania polskiego: 1/2003
Tytuł oryginalny: La cite du Dieu perdu
Wydawca oryginalny: Lombard
Rok wydania oryginału: 1987
Liczba stron: 48
Format: A4
Oprawa: miękka
Papier: matowy
Druk: kolor
Dystrybucja: saloniki, księgarnie
ISBN: 83-237-9630-0
Cena z okładki: 22,90 zł

Podyskutuj na forum!
blog comments powered by Disqus