Thorgal - 29 - Ofiara

okładka
Scenariusz: Jean Van Hamme
Rysunek: Grzegorz Rosiński

Ofiara, 29. tom Thorgala, jest oczekiwaną kontynuacją najpopularniejszej w Europie serii komiksowej autorstwa Grzegorza Rosińskiego i Jeana Van Hamme`a. Tom pojawia się na rynku w 30. rocznicę rozpoczęcia prac nad tym wyjątkowym cyklem komiksowym, opowiadającym historię Thorgala, wychowanego przez Wikingów wojownika, który walczy z okrucieństwem i niesprawiedliwością. Komiks ukazuje się równocześnie we Francji i w Polsce.

Wraz z 29. tomem Grzegorz Rosiński zmienił technikę rysowania serii. Wcześniej do tego celu używał różnych narzędzi, m.in. art-pena, piórka, pędzelków, a plansze do późniejszych komiksów tworzył w czerni i bieli (kolory znane z tych tomów były autorstwa Grazy - Grażyny Kasprzak). Ofiara zaskakuje i zachwyca niesamowitą paletą barw, każdy z rysunków i kadrów sprawia wrażenie odrębnego dzieła artysty malarza. Taki sposób opowiadania obrazem wykorzystał już Rosiński przy okazji wydanego w ramach serii Mistrzowie Komiksu (w 2004 i 2005 roku) cyklu pt. Zemsta hrabiego Skarbka.

W Ofierze Thorgal jest śmiertelnie ranny. W rodzinne strony transportuje go wierna rodzina, ale po drodze występuje tyle komplikacji, że wątpliwe jest, aby dotarli do dalekiego Northlandu... W dodatku Aaricia i Jolan przeciwstawiają się okrutnemu miejscowemu władcy, który poprzysięga im zemstę. Zrozpaczona żona Thorgala wzywa na pomoc potężną boginię germańską, Friggę, aby pomogła Dziecku z Gwiazd. To dopiero sam początek historii pełnej przygód, magii i obecności skandynawskich bogów. Po raz pierwszy w sadze wielką rolę odgrywa w niej obdarzony nadprzyrodzonymi zdolnościami syn Thorgala.

Ofiara stanowi ostatni element zamykający sagę o Thorgalu, będącą pierwszą częścią cyklu. Począwszy od 30. tomu, postacią wiodącą serii zostanie posiadający zdolności telepatyczne Jolan, syn Thorgala. Zmieni się również scenarzysta serii - miejsce twórcy komiksowej sagi Jeana Van Hamme'a zajmie młody scenarzysta Yves Sente, który współpracował już z Rosińskim przy albumach Zemsty hrabiego Skarbka.

Wydawnictwo: Egmont
11/2006
Tytuł oryginalny: Le sacrifice
Wydawca oryginalny: Lombard
Rok wydania oryginału: 2006
Format: A4
Oprawa: miękka
Druk: kolor
ISBN: 8323728194
Wydanie: I
Cena z okładki: 22,90 zł


Inne komiksy z serii:

Podyskutuj o tym komiksie na forum!


blog comments powered by Disqus