Recenzja komiksu "Thorgal: Ja, Jolan"

Autor: Kingpin
20 października 2007

Zmiany, zmiany, zmiany.
Jubileuszowy, 30 numer Thorgala to wejście w nową erę. Najważniejszą zmianę widzimy już na okładce. Pod tytułem, obok nazwiska Rosińskiego nie ma już nazwiska Van Hamme. Jest Sente.

Scenarzysta Zemsty Hrabiego Skarbka miał za zadanie tchnąć nowe życie w serię otoczoną kultem fanów, ale od kilku ostatnich odcinków stale obniżającą loty.

Grzegorz Rosiński zaprezentował nam radykalne zmiany w warstwie graficznej już w Ofierze - poprzednim tomie serii. Ta nowa wizja jest kontynuowana. Każdy kadr to osobne dzieło sztuki. Należy dodać, że piękne. Thorgala ogląda się niemal jak katalog wystawy muzealnej. Mistrz jest w doskonałej formie i widać, że tworzenie znów sprawia mu przyjemność.

Najwięcej niewiadomych wynikało ze zmiany scenarzysty. Podstawowym pytaniem było, czy Yves Sente będzie w stanie nawiązać do najlepszych osiągnięć Jeana Van Hamme'a? Jeden album to za wcześnie by wyrokować, czy właśnie narodziła się nowa legenda, ale potencjał jest widoczny.

Thorgal usuwa się w cień. Ze smutkiem zauważamy, że jego kruczoczarne włosy zaczyna pokrywać biel. Czas jest nieubłagany. Również Aaricia - choć wciąż piękna - nie jest już księżniczką z bajki, a stateczną, dojrzałą matką rodziny.

Na plan pierwszy wysuwa się nastoletni Jolan, który powoli zmierza ku dorosłości. Opuszcza on rodzinną wioskę i wyrusza - jak swego czasu jego ojciec - na spotkanie z przeznaczeniem. Musi wypełnić obietnicę daną tajemniczemu Manthorowi. Po drodze spotka grupę nastoletnich awanturników, którzy mają podobny do niego cel. Wspólne przygody drużyny bohaterów przywołują wspomnienie najlepszych momentów z wyprawy Thorgala, Aarici, Tialla, Drewnianej Nogi i Kriss de Valnor do Krainy Qa.

Sente odkrywa kilka tajemnic z przeszłości i otwiera nowe wątki, które - mam nadzieję, sprawnie poprowadzi w kolejnych odcinkach.

Zmiany wychodzą Thorgalowi na dobre. Gdzieś w okolicach 27-28 tomu można było odnieść wrażenie, że za chwilę seria zacznie zjadać swój ogon. Jeszcze nie teraz! Rosiński i Sente sprawili, że znowu chce się czekać na kolejne odcinki. Do zobaczenia za rok.

Thorgal - 30 - Ja, Jolan

Scenariusz: Yves Sente
Rysunek: Grzegorz Rosiński
Wydawnictwo: Egmont
Rok wydania polskiego: 10/2007
Tytuł oryginalny: Moi, Jolan
Wydawca oryginalny: Lombard
Rok wydania oryginału: 2007
Liczba stron: 46
Format: A4
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolor
Dystrybucja: saloniki, księgarnie
ISBN-13: 9788323729341
Wydanie: I
Cena z okładki: 22,90 zł

Podyskutuj na forum!blog comments powered by Disqus