Kolorowy gadżet dla fanów – recenzja albumu "Świat Thorgala"

Autor: Maciej Jasiński
Korekta: Jerzy Łanuszewski
17 maja 2014

Ten album w twardej oprawie prezentuje się niczym rozbudowana broszura mająca promować serie poboczne ze świata Thorgala. Na szczęście poza dość nudnymi wywiadami, zawiera inne ciekawe materiały, które z całą pewnością spodobają się fanom.

Thorgal to jeden z moich ulubionych cykli. W dzieciństwie setki razy czytałem epizody drukowane w "Relaxie", a później wydania z KAW i Orbity. Dlatego też z ogromnym rozżaleniem patrzę na to, jak źle dzieje się z tym komiksem od albumu Arachnea. I kupuję kolejne tomy tylko dla ilustracji Rosińskiego, bo scenariusze Van Hamme w tomie Klatka i późniejszych, a także te autorstwa Sente nie zbliżają się nawet do poziomu tego Thorgala sprzed lat. Niestety większość zeszytów z serii pobocznych pod względem fabularnym nie prezentuje się lepiej.

Dlatego ciężko mi było przebrnąć przez te pełne samouwielbienia rozmowy z Sente, których jest w tym albumie najwięcej. Człowiek, który pogrążył cykl i nie miał specjalnego pomysłu na jego rozbudowę, prezentuje siebie dosłownie jako najlepsze co mogło Thorgala spotkać.  Na szczęście inni autorzy opowiadają już więcej o kulisach pracy i jest ciekawiej. Choć nie brakuje naiwnych  pytań w rodzaju: "Co miałby pan ochotę powiedzieć Grzegorzowi Rosińskiemu i Jeanowi Van Hamme’owi?".

Te wywiady to jednak moim zdaniem tak naprawdę dodatek do tego, co może cieszyć oko w tym albumie. Są więc rysunki i ilustracje Rosińskiego, zdjęcia wszystkich autorów przy pracy oraz w czasie spotkań towarzyskich, szkice plansz, okładek i bohaterów z serii o Kriss de Valnor i wiele, wiele innych. Można prześledzić jak wyglądało ustalanie ostatecznej wersji okładki tomu Czyn godny królowej. Bardzo fajne są szkice, próbna plansza i postacie Thorgala i Jolana narysowane przez Romana Surżenkę, podobnie jak alternatywne wersje okładek jego autorstwa i projekty postaci do cyklu Młodzieńcze lata. Są też trzy krótkie, dwustronicowe komiksy. To epizody, które dzieją się między wydarzeniami z zeszytów i uzupełniają przedstawione w nich historie. 

Na koniec wypada po raz kolejny wyrazić żal, że nie znaleziono nikogo bardziej utalentowanego, rozumiejącego język komiksu i świat Thorgala, niż Sente. Można tylko pomarzyć jak wyglądałyby serie poboczne, gdyby zabrał się za nie Van Hamme kiedy był u szczytu swojej artystycznej formy. Na osłodę pozostają znakomite ilustracje, szkice oraz krótkie komiksowe historyjki, które wypełniają ten album. I to dla nich każdy fan powinien nabyć Świat Thorgala.

Thorgal - Album specjalny: Świat Thorgala

Scenariusz: Yves Sente, Yann
Rysunek: Giulio De Vita, Grzegorz Rosiński, Roman Surżenko
Tłumaczenie: Wojciech Birek
Wydawnictwo: Egmont
Rok wydania polskiego: 3/2014
Tytuł oryginalny: Thorgal: Aux origines des Mondes
Wydawca oryginalny: Le Lombard
Rok wydania oryginału: 2012
Liczba stron: 48
Format: 215x290 mm
Oprawa: twarda
Papier: kredowy
Druk: kolor
Dystrybucja: księgarnie, internet
ISBN-13: 978-83-237-6190-7
Wydanie: I
Cena z okładki: 39,99 zł

Podyskutuj na forum!blog comments powered by Disqus