"Tintin w Kongo" – recenzja komiksu

Autor: Maciej Jasiński
25 lipca 2017

Biały reporter o czarnym sercu

Tintin w Kongo mógł zapewne stanowić inspirację dla Clinta Eastwooda do nakręcenia filmu Biały myśliwy, czarne serce. Opowiada on o reżyserze, który ma kręcić swe nowe dzieło w afrykańskich plenerach, jednak pochłaniają go polowania i wyjazdy na safari. Podobnie ma się sprawa z Tintinem, który zamiast pisać teksty i relacjonować przebieg swej wyprawy, ze strzelbą w ręku przyczynia się do zmniejszenia populacji dzikich zwierząt na Czarnym Lądzie.

To właśnie takie działania, stojące w jawnej sprzeczności nie tylko ze stanowiskiem obrońców przyrody, ale też ze zdrowym rozsądkiem, sprawiły, że nowe edycje tego albumu były w wielu krajach poddawane krytyce. Oczywiście Tintin zabijający stado antylop czy obdzierający ze skóry goryla – to niezbyt miłe obrazki dla ludzi lubiących zwierzęta. Ale trzeba pamiętać o tym, w jakich czasach powstawał ten komiks. W 1931 roku gdy miał premierę, takie wyprawy na polowania do Afryki organizowane przez bogatych Europejczyków, były uznawane za coś normalnego, podobnie jak nieco wcześniej masowe wybijanie stad bizonów w Ameryce Północnej. Ten komiks oddaje więc ducha czasów, w których był tworzony. Podobnych obrazów jest sporo w dawnych książkach przygodowych, jednak w komiksie stają się one bardziej dosłowne i może to jest przyczyną tego, że to właśnie ten album wywołuje tyle kontrowersji.

Jeśli pominąć te kilka scen zabijania zwierząt, mamy w tym komiksie wszystko to, dzięki czemu seria zdobyła tak wielką popularność. Jest więc szybka akcja, humor słowny i sytuacyjny oraz przeciwnik, który sprowadza na Tintina i jego psa kolejne zagrożenia. Właśnie ta intryga jest mocną stroną albumu – to ona napędza akcję. Towarzyszący Tintinowi gadający Miluś staje się momentami pierwszoplanową postacią. Herge rozrysowuje całe zabawne sekwencje kadrów z nim, co w późniejszych albumach będzie wielokrotnie powtarzał. Jest więc Miluś walczący z komarami, pływający na krokodylu czy trzymający się ogona pewnego lwa.

To nie jest album, który jakoś specjalnie lubię. Jest kilkanaście lepszych w tej serii. Jednak wypada znać ten komiks, bo to klasyka. Choć ekologom i miłośnikom przyrody z pewnością nie przypadnie do gustu.

Ocena: 6,5/10

Przygody TinTina - 2 - TinTin w Kongo (wyd. 2017)

Scenariusz: Herge
Rysunek: Herge
Tłumaczenie: Daniel Wyszogrodzki
Wydawnictwo: Egmont
Rok wydania polskiego: 3/2017
Tytuł oryginalny: Tintin: Tintin au Congo
Wydawca oryginalny: Casterman
Liczba stron: 64
Format: 220x295 mm
Oprawa: miękka
Druk: kolor
Dystrybucja: księgarnie, internet
ISBN-13: 9788328119352
Cena z okładki: 24,99 zł

Podyskutuj na forum!blog comments powered by Disqus