Recenzja komiksu "Przygody TinTina: Krab o złotych szczypcach, Tajemnicza gwiazda, Tajemnica 'Jednorożca'"

Autor: Tomasz Nowak
9 grudnia 2010

Gdzie się podziały takie komiksy?

Piękna czysta kreska, bezpretensjonalne przygody niemalże wszechmocnego, ale zarazem bardzo ludzkiego bohatera i jego przyjaciół obdarzonych rozlicznymi słabościami, np nieodpartym pociągiem do whisky... Słowem - znakomita zabawa! Tak, to kolejny, czwarty już tomik zbiorczy przygód Tintina zawierający albumy 9-11 serii stworzonej przez Hergé'a. Tomik nieco odmienny w treści od poprzednich.

Tym razem młody reporter, a zarazem detektyw-amator, wraz z nieodłącznym psem Milusiem trafia przypadkiem na trop międzynarodowej szajki przemytu opium (Krab o złotych szczypcach), wdaje się w wyścig po nieznany naukowcom minerał pochodzenia kosmicznego (Tajemnicza gwiazda), a wreszcie wpada na trop zatopionego skarbu, dla którego zdobycia niecni kolekcjonerzy zdolni są poświęcić nawet życie oponentów (Tajemnica "Jednorożca").

Zarówno kaliber, jak i tematyka przygód, a nadto sposób wysławiania czy poglądy wyrażane przez bohaterów - wszystko to jest u Hergé'a cudownie niepoprawne politycznie. Raduje serce ogromnie, wręcz zachwyca normalnością, której we współczesnym komiksie szukać ze świecą.

Niemniej zauroczenie przeżyciami Tintina przyćmić mogą nieco trzy sprawy. Pierwszą z nich jest format edycji, na który nie ma co pomstować po raz wtóry - wiadomo wszak, że to pomysł wydawcy oryginału. Nie zmienia to jednak faktu, iż lektura komiksu w tych rozmiarach została znacząco utrudniona.

Drugą kwestią jest data wydania oryginałów zgromadzonych tu odcinków. Ukazały się one w latach 1941-43 i fakt ten nie rzucałby się może nadto w oczy, gdyby nie zdumienie, z jakim czytelnik odnotuje datę na jednym z ukazanych dokumentów - 12.10.42. Co prawda obecnie, po stosownej kosmetyce, jedynym odczuwalnym skutkiem faktu, iż wszystkie trzy komiksy z albumu ukazały się pod niemiecka okupacją, jest widoczna rezygnacja autora z bezpośrednich odniesień do bieżącej sytuacji politycznej, co czynił chętnie zarówno przed, jak i po wojnie, na rzecz rozbudowania wątków sensacyjnych, wręcz fantastycznych (Tajemnicza gwiazda ). Jednakowoż, gdyby sięgnąć po pierwodruk, dowiemy się, że adwersarzami prawego, choć nieco zakręconego profesora Kaliksta byli w tym albumie przebiegli żydowscy spiskowcy, finansiści rodem z wrażych Stanów Zjednoczonych... A nawet pomijając już ten fakt, sama edycja aż trzech albumów w tych latach unaocznia dobitnie, jakże odmiennym pojęciem była "okupacja" we Francji czy Belgii i w Polsce.

Trzecim problemem jest tłumaczenie terminologii marynistycznej - przecież wiele z przygód Tinitna, nie tylko w tym tomiku, rozgrywa się właśnie na morzu. Dwa pierwsze z brzegu przykłady błędów: statki bądź okręty nie wykonują zwrotu przez burtę a co najwyżej przez rufę albo sztag, a kotwicy się nie zarzuca, tylko rzuca - to nie haczyk na ryby! Wspomnijmy jeszcze o szancie, której refren powinien brzmieć "i butelka rumu", a nie "flaszka rumu" i wszystko stanie się już jasne.

Aby jednak zakończyć pozytywnie - lektura perypetii Titina to naprawdę wspaniała przygoda - warto podkreślić spryt wydawcy, który zamknął zbiorek Tajemnicą "Jednorożca". Uczynił to zapewne z wielkim upodobaniem, gdyż na ostatniej stronie sam Tintin zapowiada, że to jeszcze nie koniec przygody i zachęca do lektury kolejnego tomu, gdzie pojawi się jej kontynuacja - Skarb Szkarłatnego Rackhama! Ech, prawdę mówiąc sięgnąłbym po niego mimo wszystko, nawet i bez tej zachęty. Dziś bowiem, takich komiksów już się nie rysuje... Wielka szkoda!

Przygody TinTina - Krab o złotych szczypcach, Tajemnicza gwiazda, Tajemnica "Jednorożca"

Scenariusz: Herge
Rysunek: Herge
Tłumaczenie: Marek Puszczewicz
Wydawnictwo: Egmont
Rok wydania polskiego: 12/2009
Tytuł oryginalny: Tintin: Le Crabe aux pinces d'or / L'étoile mystérieuse / Le secret de la licorne
Wydawca oryginalny: Casterman
Liczba stron: 192
Format: 155x225 mm
Oprawa: twarda
Papier: kredowy
Druk: kolor
Dystrybucja: księgarnie, internet
ISBN-13: 978-83-237-2554-1
Wydanie: II
Cena z okładki: 49 zł

Podyskutuj na forum!
blog comments powered by Disqus