Recenzja komiksu "Titeuf: Zawiłości miłości"

Autor: Tomasz Nowak

Komiks o dzieciach, którego akcja rozgrywa się pośród dzieci, a jednak czy dla dzieci? Po bliższym zapoznaniu okazuje się, że podczas lektury świetnie bawią się także dorośli, więcej, właściwie bawią się głównie dorośli, bo dzieci, tak jak Titeuf, nie bardzo rozumieją z czego śmieją się starsi.

Każdy z uśmiechem powraca do dylematów i zagadek jakie musiał rozwikłać w latach młodzieńczych - skąd? dlaczego? jak?. Komiks opowiadający o perypetiach i rozterkach towarzyszących dorastaniu szkolnych przyjaciół to znakomita podstawa do takich retrospekcji.

Krótkie historie z puentą, uchwycone w prostych rysunkach skłaniają czytelnika do koncentracji na dominujących postaciach. Te z kolei, dzięki mocnemu przerysowaniu, po prostu - karykaturalności są niezwykle sugestywne. Ekspresyjny wyraz twarzy nie pozwala na żadną dwuznaczność treści.

A jej właściwe zrozumienie, to sprawa nader ważna, gdyż oprócz humoru, Titeuf niesie w sobie ładunek wiedzy o dzieciach, ich sprawach, często oddzielonych przepaścią pokolenia - warunkami czy tempem życia. Komiks znakomicie obrazuje, do jakich nieporozumień może doprowadzić brak odpowiedniej wiedzy we właściwym miejscu i czasie.

Jeśli więc cokolwiek w bohaterach Zepa wygląda znajomo, to sygnał, że najwyższy czas wziąć się do nadrabiania zaległości w uświadamianiu własnych pociech. Natura nie znosi próżni, jeżeli swej roli nie spełnią rodzice, edukacją zajmie się kto inny. A czym mały Titeuf za młodu nasiąknie...

Titeuf - 2 - Zawiłości miłości

Scenariusz: Zep
Rysunek: Zep
Tłumaczenie: Maria Mosiewicz
Wydawnictwo: Egmont
Rok wydania polskiego: 2001
Tytuł oryginalny: L'Amour, c'est pô propre...
Wydawca oryginalny: Glénat
Rok wydania oryginału: 1993
Liczba stron: 48
Format: A4
Oprawa: miękka
Druk: kolor
Dystrybucja: saloniki, księgarnie
ISBN: 8323712360
Wydanie: I
Cena z okładki: 15,90 złblog comments powered by Disqus