Recenzja komiksów z serii "Titeuf": "Zawiłości miłości", "Sposób na dziewczyny" i "To niesprawiedliwe!"

Autor: Tomasz Nowak

Komiks o dzieciach, którego akcja rozgrywa się pośród dzieci, a jednak czy dla dzieci? Po bliższym zapoznaniu okazuje się, że podczas lektury świetnie bawią się także dorośli, więcej, właściwie bawią się głównie dorośli, bo dzieci, tak jak Titeuf, nie bardzo rozumieją z czego śmieją się starsi.

Każdy z uśmiechem powraca do dylematów i zagadek jakie musiał rozwikłać w latach młodzieńczych – skąd? dlaczego? jak?. Komiks opowiadający o perypetiach i rozterkach towarzyszących dorastaniu szkolnych przyjaciół to znakomita podstawa do takich retrospekcji.

Krótkie historie z puentą, uchwycone w prostych rysunkach skłaniają czytelnika do koncentracji na dominujących postaciach. Te z kolei, dzięki mocnemu przerysowaniu, po prostu – karykaturalności są niezwykle sugestywne. Ekspresyjny wyraz twarzy nie pozwala na żadną dwuznaczność treści.

A jej właściwe zrozumienie, to sprawa nader ważna, gdyż oprócz humoru, Titeuf niesie w sobie ładunek wiedzy o dzieciach, ich sprawach, często oddzielonych przepaścią pokolenia – warunkami czy tempem życia. Titeuf znakomicie obrazuje, do jakich nieporozumień może doprowadzić brak odpowiedniej wiedzy we właściwym miejscu i czasie.

Jeśli coś w bohaterach Zepa wygląda znajomo, to znaczy że najwyższy czas wziąć się do nadrabiania zaległości w uświadamianiu własnych pociech. Natura nie znosi próżni, jeżeli swej roli nie spełnią rodzice, edukacją zajmie się kto inny. A czym mały Titeuf za młodu nasiąknie...

Titeuf - 4 - To niesprawiedliwe!

Scenariusz: Zep
Rysunek: Zep
Tłumaczenie: Maria Mosiewicz
Wydawnictwo: Egmont
Rok wydania polskiego: 2002
Tytuł oryginalny: C'est pô juste
Wydawca oryginalny: Glénat
Rok wydania oryginału: 1995
Liczba stron: 46
Format: A4
Oprawa: miękka
Druk: kolor
Dystrybucja: saloniki, księgarnie
ISBN: 8323712859
Wydanie: I
Cena z okładki: 15,90 złblog comments powered by Disqus