"To lecimy! Jurij Gagarin, towarzysz i kosmonauta" – recenzja komiksu

Autor: Mirosław Skrzydło
23 stycznia 2017

W kosmos!

Jurij Aleksiejewicz Gagarin to niekwestionowana ikona kosmonautyki, pierwszy człowiek w przestrzeni kosmicznej, bohater radziecki, często wykorzystywany przez komunistyczną propagandę. Brytyjska artystka Sarah Lippett stworzyła interesujący komiks To lecimy! Jurij Gagarin, towarzysz i kosmonauta, w nowatorski sposób ukazujący historię słynnego astronauty.

Złożony ledwie z dwudziestu sześciu stron album można podzielić na trzy części. W pierwszej z nich poznajemy trudny proces przygotowania do lotu. Na wielce wymownych kadrach obserwujemy wytężone ćwiczenia fizyczne, którym poddawany był Gagarin, testy w stanie nieważkości, lekcje poglądowe i próby w specjalnie przygotowanej stacji. Następnie otrzymujemy sam lot w kosmos, który został ukazany ledwie na dwóch stronach. Ostatni, a zarazem najciekawszy akt owej noweli to zbieranie laurów i pochwał, dumne wojaże po kraju i zaprzyjaźnionych państwach (jak choćby wizyta na Kubie i rozmowa z samym Fidelem Castro) oraz nieustanne wystąpienia publiczne. Szybko okazuje się, że błoga sielanka jest w rzeczywistości przekleństwem dla kosmonauty.

W parze z przejmującą opowieści idą stosunkowo proste, schematyczne rysunki. Warstwa graficzna opowieści charakteryzuje się uproszczonym ukazaniem postaci, iście dziecięcą estetyką i mocno wykoślawionym przedstawianiem zastanej rzeczywistości. Całość sprawia wrażenie, jakby została namalowana przez początkującego, młodego rysownika. Jest to oczywiście zamierzony efekt – oprawa plastyczna komiksu sprawnie współgra z jego fabułą. Momentami prace pani Lippett można porównać do dzieł Nicolasa Presla. Podobnie, jak u twórcy Boskiej kolonii otrzymujemy dzieło pozbawione jakichkolwiek słów, w którym dramaturgię historii oddają symboliczne, mocno niepokojące ilustracje. Dobrym pomysłem okazało się pozostanie przy czarno-białej kolorystyce, a układ plansz jest w recenzowanym albumie niebywale wyszukany.

To lecimy! stanowi doskonałą alternatywę dla masowo wydawanych w Polsce komiksów superbohaterskich. To interesująca opowieść o przygotowaniu do epokowego wydarzenia i konsekwencjach wielkiej popularności.

To lecimy! - Jurij Gagarin, towarzysz i kosmonauta

Scenariusz: Sarah Lippett
Rysunek: Sarah Lippett
Wydawnictwo: Ważka
Rok wydania polskiego: 3/2013
Tytuł oryginalny: Poyekhali!: Yuri Gagarin, comrade and cosmonaut
Rok wydania oryginału: 2011
Liczba stron: 28
Format: A4
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: cz.-b.
Dystrybucja: księgarnie, internet
ISBN-13: 978-83-936323-0-5
Wydanie: I
Cena z okładki: 18 zł


blog comments powered by Disqus