Kryminalne zagadki Neopolis

Autor: Mirosław Skrzydło
30 listopada 2007

Komisariat 10, zwany pieszczotliwie Top 10, zatrudnia mieszkańców Neopolis i okolic. Wykonują oni pracę podobną do zadań policji z innych ziemskich komisariatów, z jednym poważnym wyjątkiem: tak jak wszyscy obywatele miasta, również oficerowie Top 10 dysponują mocą, niezbędną do kontaktów z egzotycznymi mieszkańcami Neopolis.

Alan Moore, twórca takich wspaniałych dzieł, jak niedawno zekranizowane V jak Vendetta i Liga Niezwykłych Dżentelmenów czy obecnie przenoszeni na ekrany Strażnicy, po raz kolejny udowodnił, że jest zręcznym komiksowym scenarzystą, potrafiącym kreować niezapomniane światy, barwne postacie i wciągające, pełne niespodziewanych zwrotów akcji historie. Tym razem na tapetę wziął posiadających supermoce bohaterów. Pokazał, jak niewyczerpanym źródłem pomysłów są proste historie z Supermanem czy Batmanem i w jaki sposób można jeszcze bardziej uczłowieczyć tych znanych na całym świecie herosów.

Top 10 to opowieść o olbrzymim, wielopoziomowym mieście Neopolis, wybudowanym wyłącznie w jednym konkretnym celu: by stworzyć zamkniętą społeczność rosnącej w zastraszająco szybkim tempie populacji wszelakiej maści superbohaterów i superzłoczyńców. Podobnie jak w V jak Vendetta władze totalitarnej Anglii w łatwy sposób pozbyły się wszystkich tzw. odmiennych (muzułmanów, homoseksualistów itd.), tak w Top 10 władze cywilizowanego świata odseparowały posiadające nadludzkie moce istoty od reszty ludzkości. Z jednej strony pozbyto się części problemów związanych z trudnościami współżycia homo sapiens z homo superior. Z drugiej natomiast pojawiły się nowe problemy: skupienie w jednym miejscu wszystkich superistot sprawiło szybki wzrost ich liczebności. Duża, wrząca, niedofinansowana metropolia stała się kotłem, w którym spokój, sprawiedliwość i porządek to tylko puste, niezbyt często wygłaszane, hasła. Spokój może być zaprowadzony wyłącznie przez funkcjonariuszy z Komisariatu 10.

Komiks ten to połączenie starych kryminalnych, sensacyjnych i komediowych seriali, w stylu Policjanci z Miami, Nowojorscy gliniarze czy Drużyna A, z opowieściami o charakteryzujących się nieprzeciętnymi mocami bohaterach w rolach głównych. W Neopolis każdy z funkcjonariuszy musi się zmagać nie tylko z wszechobecnym złem, ale także z własnymi, zwyczajnie ludzkimi problemami: bezrobociem męża czy trudnościami związanymi z odmienną orientacją seksualną, etc. Mamy tutaj do czynienia z całym wachlarzem nietuzinkowych postaci: kobietą chodzącą nago, cybernetyczną istotą z głową dobermana, mocarzem z pawimi piórami wyrastającymi z pleców oraz wieloma innymi niesamowitymi stworami.

Poszczególne wątki całej opowieści biegną wielotorowo, a od pierwszych stron przekonujemy się, iż życie superbohaterów wcale nie jest tak różowe, jak nam się powszechnie zdaje. Zbrodnia w metropolii jest wszechobecna, a jedna zagadka rodzi następną. Wytępienie choć części zła jest niemożliwe. To jak walka z przysłowiowymi wiatrakami.

W komiksie Alana Moore’a zwyczajność (sposób życia obywateli Neopolis, przyziemne sprawy policyjne) współistnieje z nadzwyczajnością (ubiór, osobliwe moce i zdolności mieszkańców tej jedynej w swym rodzaju metropolii).

Na koniec warto podkreślić świetną kreskę i kolorystykę albumów. Postacie prezentujące się na rysunkach wyglądają na zmęczone i sfrustrowane, pochłonięte przez swą pracę i głęboko przeżywające trudności związane z życiem w tym niepewnym, klaustrofobicznym świecie.

Polecam ten komiks tym, którzy kochają superbohaterów i superłotrów, lubują się w historiach sensacyjnych, pokazujących prawdziwe oblicze policyjnej pracy, oraz uwielbiają specyficzny humor i zaskakujące spostrzeżenia Alana Moore’a. Jak dla mnie Top 10 to bardzo dobra lektura na coraz dłuższe jesienno-zimowe wieczory oraz jedna z najlepszych serii komiksowych (o czym świadczy między innymi przyznanie temu komiksowi prestiżowej nagrody Eisnera), która została wydana w naszym kraju.

Top 10 - 1

Scenariusz: Alan Moore
Rysunek: Zander Cannon, Gene Ha
Tłumaczenie: Paulina Braiter
Wydawnictwo: Egmont
Rok wydania polskiego: 10/2003
Wydawca oryginalny: DC Comics / Wildstorm / America's Best Comics
Liczba stron: 96
Format: B5
Oprawa: miękka
Druk: kolor
Dystrybucja: saloniki, księgarnie
ISBN: 83-237-9713-7
Wydanie: I
Cena z okładki: 24,90 zł

Podyskutuj na forum!blog comments powered by Disqus