Zabójca na zlecenie - recenzja komiksu "Torpedo" #4

Autor: Zachary Zepsuty
16 lipca 2011

Luca Torpedo to kontrowersyjny gość, którego tyleż samo ludzi uwielbia, co nienawidzi. Z jednej strony to cholerny cynik, twardziel pierwszej klasy i przystojniak. Z drugiej natomiast cham, gbur i świnia, która rzeczowo traktuje wszystkie kobiety. Które z jego cech przeważają w czwartym, zwartym tomie gangsterskich opowieści? Zapraszam do mrocznego świata, w którym niepodzielnie królują bezprawie, prawo silniejszego i nieustanna walka o podnoszenie własnego prestiżu.

Historie zawarte w czwartym albumie są utrzymane w gorzko-pesymistycznym tonie z wyraźnymi elementami wisielczego humoru - od otwierającej opowieści "Ciemna strona nocy", aż po zamykającą, jednostronicową nowelę "Raz, dwa i trzy". Ponownie otrzymujemy cały wachlarz problematyki społecznej tamtego okresu, stricte powiązany z miejscem, w którym toczy się akcja większości nowel (przyp. lata czterdzieste poprzedniego stulecia, USA). Mamy seks z nieletnimi ("Lolita"), prostytucję ("Matka chrzestna"), rasizm ("Ciemna strona nocy"), czy narkotyczne odurzenie ("Kto się boi Wilka Bardzo Złego?"). Stany Zjednoczone to wrzący tygiel, w którym poszczególne grupy etniczne toczą ze sobą nieustanne, krwawe boje. A pośród nich zabójczy Luca Torpedo, dla którego nie liczy się kolor skóry, ani pochodzenie. Z równą bezwzględnością zabija murzynów, żółtków, białasów, skorumpowanych urzędasów, dumnych polityków, czy przypadkowych obywateli.

Niestety w recenzowanej pozycji zastaniemy przede wszystkim wizerunek Luci Torpedo jako człowieka zdeprawowanego, okrutnego, z iście sadystyczną osobowością i wybuchowym temperamentem. Wyjątek stanowi przygnębiająca, acz zakończona szczęśliwie nowela (jedna z nielicznych opowieści w całej serii z pozytywną puentą) o dosłownie brzmiącym tytule "Lolita", w której młody Luca dokonuje egzekucji na kobiecie wykorzystującej nieletnią dziewczynę jako prostytutkę. W pozostałych historiach tytułowy bohater surowo rozprawia się z rzeszą potencjalnych ofiar, zwykle nie pozostawiając żadnych świadków swych zbrodniczych czynów. W przytoczonej w powyższym akapicie opowieści "Ciemna strona nocy" Torpedo bez zastanowienia zostawia swego jedynego "przyjaciela" Rascala w otoczeniu bandy czarnoskórych homoseksualistów. Możemy tylko sobie dopowiedzieć jaką brutalną karę wymyślili oni gapowatemu sługusowi Luci.

Postaci drugoplanowe, do tej pory pełne jasnych, barwnych gwiazd, tym razem nie są tak intrygujące, jak chociażby Błyskotka (trzeci tom, nowela "Kwit na kwit"), "Dziewięćżyć" Nolan ("Sztuka dobijania" z drugiego albumu), czy sławetna pogromczyni Torpedo Susan "Dama kameliowa", która pojawiła się w dwóch nowelach (prezentowała swe wdzięki zarówno w pierwszym, jak i w drugim tomie). Po przeczytaniu tomu czwartego trudno przypomnieć sobie, choć jednego nowego bohatera.

Ilustracje Jordi Berneta, które do tej pory były mocnym punktem wcześniejszych albumów, tym razem nie są już tak doskonałe. W niektórych nowelach (chociażby "Postój w drodze", czy "Rozgrywka") część kadrów wykonanych jest chaotyczną kreską, co utrudnia końcowy odbiór danej opowieści. Tak, jakby Bernet coraz mniej zaangażowania wkładał w zapełnianie drugiego planu, czy prezentacji mimiki twarzy poszczególnych bohaterów. Czyżby przemęczenie materiałem? Kolejny tom powinien odpowiedzieć na to gnębiące mnie pytanie.

Paradoksalnie, mimo mego marudzenia, nie mogę doczekać się przeczytania piątego ostatniego albumu przygód zabójczo skutecznego gangstera. Ciekaw jestem co jeszcze zafundują nam hiszpańscy twórcy jednego z najbardziej znanych, do cna zepsutych, komiksowych zwyrodnialców?

Ocena: 6,5/10

Torpedo - 4

Scenariusz: Enrique Sánchez Abulí
Rysunek: Jordi Bernet
Wydawnictwo: Taurus Media
Rok wydania polskiego: 2/2011
Wydawca oryginalny: Glenat Espana
Liczba stron: 144
Format: 170x260 mm
Oprawa: twarda
Papier: kredowy
Druk: cz.-b.
Dystrybucja: księgarnie, internet
ISBN-13: 9788360298602
Wydanie: I
Cena z okładki: 46 zł

Podyskutuj na forum!blog comments powered by Disqus