Artykuł "Trzeci Testament: Marek, czyli przebudzenie lwa"

Autor: PeCha

Album ten rozpoczyna bardzo obiecująco zapowiadającą się serię. Akcja została umiejscowiona w średniowieczu, w roku 1307. Dwójka bohaterów: hrabia Konrad z Marburga (były inkwizytor, skazany przez Kościół 20 lat wcześniej na stos, cudem wtedy uniknął śmierci) i Elisabeth, wychowanica biskupa z Elsenor podążają tropem tajemniczej relikwii --tytułowego Trzeciego Testamentu - o której wspomina apokryficzna przypowieść o Juliuszu z Samarii, usunięta z oficjalnej wersji Pisma Świętego dekretem z Gelese w roku 935. Tropem ich podąża jednakże tajemniczy przeciwnik (diabeł w ludzkiej skórze?) a ślady jego znaczone są krwią dziesiątek osób.

Scenariusz Dorisona i Alice'a jest bardzo ciekawy: mistyczny i zagadkowy obiekt poszukiwań (na szczęście autorzy nie poszli po najmniejszej linii oporu i nie zafundowali nam powtórki z Indiany Jonesa: poszukiwań Graala czy Arki Przymierza), tajemniczy i demoniczny przeciwnik dwójki bohaterów, różnorodna i malownicza sceneria wydarzeń. Autorzy znakomicie tworzą napięcie. Bohaterowie ich opowieści na każdej niemalże stronie znajdują się w śmiertelnym zagrożeniu. Dobrze oddany klimat Średnich Wieków jest także atutem tego albumu.

Rysunki Alice'a także są bardzo dobre. Facet kapitalnie rysuje wnętrza i architekturę, np.: wspaniała kaplica zamkowa w Marburgu na drugiej planszy, genialnie oddana fasada paryskiej katedry Notre Dame na planszach 14-15-ej czy przepiękne wnętrze biblioteki z planszy 34-ej to tylko nieliczne przykłady kunsztu Alice'a. Kolejnym jest skrzynia zawierająca kronikę podróży Juliusza z Samarii - trzeba to zobaczyć na własne oczy. Doskonały jest także wygląd nieba na rysunkach (czyżby pomoc komputera?).

Czas na trochę krytycznych uwag: autor rysunków powinien jednak trochę popracować nad twarzami i postaciami ludzi i koni. Ponadto nie zachwyciła mnie szarobura kolorystyka albumu.
Ponadto Wydawca - Egmont - powinien wytłumaczyć się z dwóch rzeczy:

  • czemu plansze 7 i 33 mają ohydną jakość wznowień Klossa i Żbika;

  • czemu kolory w moim egzemplarzu na wielu stronach są przesunięte? Sądziłem, że czasy PRL-u dawno minęły.

Podsumowując: bardzo dobry komiks, z niecierpliwością czekam na następne albumy i Wam go gorąco polecam.

Trzeci Testament - 1 - Marek, czyli przebudzenie lwa

Scenariusz: Xavier Dorison
Rysunek: Alex Alice
Wydawnictwo: Egmont
Rok wydania polskiego: 8/2002
Tytuł oryginalny: Troisième testament: Marc ou le réveil du Lion
Wydawca oryginalny: Glénat
Rok wydania oryginału: 1997
Liczba stron: 48
Format: A4
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolor
Dystrybucja: saloniki, księgarnie
ISBN: 8323713006
Cena z okładki: 17,90 zł


blog comments powered by Disqus