O ważnych sprawach w prosty sposób

Autor: Rafał Pawłowski
17 lutego 2010

Trzy Cienie to historia nawiązująca stylem do klasycznych baśni i mająca w sobie ich hipnotyzującą siłę. Toczący się z rytmem przyrody spokojny żywot trzyosobowej rodziny pewnego dnia przerywa pojawienie się na horyzoncie tajemniczych cieni. Zwiastują one śmierć pragnącą zabrać ze sobą kilkuletniego Joachima. Ojciec chłopca postanawia stawić czoła przeznaczeniu i wraz z synem wyrusza w podróż mającą przynieść im wybawienie...

Urok Trzech Cieni tkwi zarówno w prostocie opowiadanej historii i jej wymowie, jak i znakomicie oddających atmosferę opowieści rysunkach. Mający za sobą doświadczenie z pracy w studio Walta Disneya Cyril Pedrosa (brał udział m.in. przy realizacji Dzwonnika z Notre-Damme i Herkulesa) za pomocą ołówka kreuje na kartach albumu czarno-biały świat o niezwykłej złożoności. Już na pierwszy rzut oka widać, że poszczególne plansze są ściśle podporządkowane narracji wzorem filmowych storyboardów. W zależności od potrzeb kadry mają formę niezwykle prostych, bądź też bardziej złożonych, rysunków uwypuklających istotne z punktu widzenia fabuły elementy i potrafiących za pomocą dosłownie kilku kresek  przekazać całą paletę emocji: strach, miłość, odwagę, gniew. W ramach dwubarwnej estetyki Pedrosa znakomicie operuje też samym charakterem rysunków: od realistycznych kadrów po oniryczne, baśniowe szkice.

Trzy Cienie to powieść graficzna, której mroczna aura z pewnością trafi w gusta miłośników Tolkiena czy Muminków. Dużo ważniejszym wydaje się jednak fakt, że może śmiało posłużyć rodzicom do oswajania nieco większych dzieci z tematem śmierci. Mówienie o ważnych sprawach w prosty sposób to nie zawsze łatwa sztuka. Pedrosie udała się ona w stu procentach.

Trzy Cienie

Scenariusz: Cyril Pedrosa
Rysunek: Cyril Pedrosa
Wydawnictwo: Kultura Gniewu
Rok wydania polskiego: 2/2009
Tytuł oryginalny: Trois Ombres
Wydawca oryginalny: Delcourt
Rok wydania oryginału: 2007
Liczba stron: 272
Format: B5
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Druk: cz.-b.
Dystrybucja: księgarnie, internet
ISBN-13: 978-83-60915-26-4
Wydanie: I
Cena z okładki: 49,90 zł


blog comments powered by Disqus