"Universal War One" wydanie zbiorcze, tom 1 - recenzja

Autor: Aleksander Krukowski
5 kwietnia 2018

Głową w mur

Niedawno wydawnictwo Elemental wydało na naszym rynku drugi tom zbiorczego wydania komiksu Denisa Bajrama Univeral War One. To dość nietypowa decyzja - rozpoczynać serię od drugiego tomu (w skład którego weszły zeszyty 4-6). Dyktowana była faktem, że pierwsze trzy zeszyty ukazały się u nas prawie 15 lat temu nakładem Egmontu. Trudno je dziś dostać, więc jeśli chcielibyście poznać początek losów załogi Purgatory, możecie to zrobić dzięki obecnie wydanemu tomowi pierwszemu, zawierającemu trzy pierwsze zeszyty.

Univeral War One to komiks science fiction rozgrywający się w późnym XXI wieku, kiedy ludzkość rozwinęła znacząco kolonizację kosmosu. Choć świat stał się nagle większy, to ambicje ludzkości nie zmalały i w kosmicznym wyścigu podzieliła się ona na dwie wrogie frakcje: Konfederację Kolonii Przemysłowych CIC i Federację Ziem Zjednoczonych. Konflikt między nimi zaostrza się, gdy nagle w kosmosie pojawia się coś niespodziewanego - jakby sferyczna czarna dziura, zwana "ścianą", większa od Słońca, staje pomiędzy Uranem i Saturnem. Do jej zbadania oddelegowany zostaje karny oddział składający się z nie lada indywiduów.

Opowieść Bajrama prowadzona jest z imponującym rozmachem. Główna narracja nie jest może przesadnie rozbudowana, historia wydaje się odpowiednio zwięzła, jednak wypełniają ją rozmaite elementy. Mamy tu wyraźne charaktery, na rozwój których poświęcono dużo miejsca. Mamy tytułową wojnę ze wszystkim, co się z nią wiąże: tragedią, okrucieństwem, niepewnością, poczuciem zagrożenia i braku sensu. To nie romantyczna wzniosła walka o wyższe idee. A jednak mamy też pełne dynamiki sceny batalistyczne. Mamy jeszcze sporą dozę naukowości, futurystycznych wynalazków i prób wyjaśnienia ich mechaniki.

O ile czytaliście już tom drugi tego komiksu, a nie załapaliście się na zeszytową zawartość recenzowanego teraz tomu, to wrażenia z lektury mogą być trochę dziwne. Z pewnością ten tom nie został pomyślany jako prequel drugiej części i odwrócenie kolejności ma wpływ na przyjemność przyswajania tekstu, bo znamy już losy bohaterów, wiemy, jak to wszystko się skończy. Być może lepiej by było, gdyby Elemental wypuścił oba tomy w tym samym momencie, choć takie rozwiązanie mogło być kłopotliwe od strony wydawniczej.

UW1 zachowuje równowagę pomiędzy komiksem wojennym a komiksem SF. W obrębie tego ostatniego jest to jednak hard science fiction, co jeszcze bardziej uniezwykla dzieło Bajrama. To komiks niezwykle rozbudowany i bogaty w szczegóły - zarówno graficzne, fabularne, jak i techniczne. Jeśli tylko lubicie takie klimaty, nie zawiedziecie się.

Universal War - UW1 - wyd. zbiorcze tom 1

Scenariusz: Denis Bajram
Rysunek: Denis Bajram
Tłumaczenie: Wojciech Birek
Wydawnictwo: Elemental
Rok wydania polskiego: 5/2017
Tytuł oryginalny: Universal War One
Wydawca oryginalny: Soleil Productions
Rok wydania oryginału: 1998
Liczba stron: 168
Format: 215x290 mm
Oprawa: twarda
Papier: kredowy
Druk: kolor
Dystrybucja: księgarnie, internet
ISBN-13: 9788394732417
Wydanie: I, zbiorcze
Cena z okładki: 99 zł


blog comments powered by Disqus