Usagi Yojimbo

Usagi Yojimbo - dosłownie "Królik Ochroniarz" ­­, to komiks stworzony przez Stana Sakai.

Akcja w Usagim Yojimbo toczy się na początku epoki Edo feudalnej Japonii (wczesny wiek XVII). Zamiast ludzi w historii występują antropomorficzne zwierzęta, a głównym bohaterem jest Królik Ronin, Miyamoto Usagi, który wędruje po kraju jako shugyosha (pielgrzymujący wojownik), czasami wykonujący pracę yojimbo (ochroniarz). Stąd tytuł Usagi Yojimbo.

Inspirację do stworzenia komiksu Stan Sakai czerpał z postaci sławnego japońskiego fechmistrza Miyamoto Musashiego, jak również z komiksu Groo The Wanderer, Lone Wolf and Cub i z filmów uznanego reżysera Akiry Kurosawy.

Komiks składa się z krótkich historii, które łączą główne wątki fabularne. Fabuła zawiera wiele odniesień do historii i folkloru Japonii, czasami pojawiają się postaci mityczne.

Architektura, ubrania, broń i inne przedmioty narysowane są tu z zachowaniem wierności epoce. Często historie zawarte w komiksach dobierane są pod kątem pokazania różnych elementów japońskiej sztuki i rzemiosła, np. przyozdabianie latawców, miecze, garncarstwo. Wysiłek Sakaiego został doceniony przez jury Parent's Choice Award za wartości edukacyjne. Seria komiksowa zachowała również tradycyjny japoński zwyczaj, według którego nazwisko staje się imieniem.

Usagi pojawił się po raz pierwszy w 1984 roku w serii komiksowej Albedo Anthropomorphic.

Usagi był publikowany przez kilka wydawnictw, m.in. Thoughts and Image, Fantagraphics Books, Mirage Studios, Radio Comix, Dark Horse Comics. Jest dostępny w sprzedaży m.in. w Ameryce Łacińskiej, Hiszpanii, Francji, Polsce, Niemczech, Włoszech, Finlandii, Szwecji, ale nie w Japonii.

W Polsce wydawaniem tej serii zajęły się dwie firmy: odcinki od 8 wzwyż (w oryginalnej kolejności wydań zachodnich) wydaje Egmont, zaś wcześniejsze, czyli od 1 do 7, wydaje Mandragora.blog comments powered by Disqus