Króliczy ronin w natarciu - receznja komiksu "Usagi Yojimbo: Zdrajcy ziemi"

Autor: Mirosław Skrzydło
Korekta: Jerzy Łanuszewski
19 stycznia 2014

Usagi Yojimbo jest jednym z nielicznych bohaterów komiksowych, u którego próżno szukać jakiejś rysy na heroicznym wizerunku. Jego bohaterstwo, odwaga, a zwłaszcza głęboka chęć niesienia pomocy słabym i potrzebującym są godne uznania. Nieco archaiczna postawa antropomorficznego królika-ronina, wzorcowe oddanie klimatu feudalnej Japonii oraz tamtejszych bóstw i demonów stanowią o sile cyklu Stana Sakai'ego. W dwudziestym szóstym tomie otrzymujemy dramatyczną nowelę, Śmierć pana Hikijiego – słusznie nominowaną do prestiżowej nagrody Eisnera. A to tylko jedno z dokonań zdolnego artysty, który w Zdrajcach ziemi wspiął się na wyżyny swojej sztuki. 

Wspomniana powyżej historia zawiera w sobie pean na cześć przysięgi złożonej zabitemu władcy, obraz zemsty ważniejszej niż wszystko oraz trudny wybór, zaważający na dalszym losie bohaterów. Podczas odwiedzania kolejnego anonimowego miasteczka, Usagi spotyka niegdysiejszego towarzysza broni, Masakiego. Mężczyzna to dawny wasal pana Mifune, który poświęcił życie krwawej wendecie na klanie Hikijiego. Nadarza się okazja do spłaty długu wobec zamordowanego władcy. Ronin decyduje się wesprzeć mściciela w tej trudnej misji, choć dużo wcześniej wyzbył się myśli o destrukcyjnej zemście. Słusznie uważa, iż: "Jeden człowiek nie powinien szafować życiem innych". Z lektury Śmierci pana Hikijiego płynie surowa lekcja, przestrzegająca przed ślepą żądzą odwetu, przynoszącą więcej strat niż korzyści.

Spośród pozostałych opowieści zebranych w Zdrajcach ziemi na szczególne wyróżnienie zasługują: pouczająca nowela – Usagi i kami stawu, przewrotna Ukryta forteca oraz tytułowe starcie ronina z potężnym demonem i armią ożywionych zbrojnych.  Pierwsza z wymienionych przenosi nas do czasów, gdy małoletni bohater poznawał drogę wojownika u przenikliwego pustelnika, sensei Katsuichiego. Mistrz uczył go nie tylko fechtunku, ale również rozsądku i przekazywał mu potrzebne w przyszłości życiowe porady. Tym razem nauczyciel opowiedział mu historię młodzieńca, który spotkał bóstwo ze stawu i co z tego wynikło. Z kolei w Ukrytej fortecy łatwowierność Usagiego sprowadzi na niego wielkie nieszczęście – mistrz katany będzie musiał zmierzyć się z całymi zastępami oszustów i uzurpatorów.

Zdrajcy ziemi to niebywale dynamiczna, makabryczna i trzymająca w napięciu fabuła, kolejna pasjonująca runda odwiecznego starcia dobra ze złem – reprezentowanym tutaj przez dysponującego magicznymi zdolnościami mistrza Hatakeyamę. W efektownej historii pojawiają się: sprawczyni całego zamieszania, złodziejka Kitsune, jej młodsza siostra Kiyoko oraz łowca demonów, przeklęty Sasuke. Tym co wyróżnia Zdrajców ziemi na tle pozostałych opowieści zebranych w dwudziestym szóstym tomie  serii jest warstwa graficzna. Sakai bezbłędnie zilustrował pojedynek królika z rzeszą wskrzeszonych wojowników, a wygląd głównego antagonisty momentami przeraża – czego niezbitym dowodem jest wściekła twarz Hatakeyamy ze strony sześćdziesiątej ósmej. Świetnie prezentuje się tutaj sylwetka cierpiącego Sasuke, którego ciągła walka z demonami jest istnym przekleństwem.

Usagi Yojimbo jest godnym spadkobiercą mangi Samotny Wilk i Szczenię, do której Stan Sakai w swojej twórczości niejednokrotnie się odwołuje (m.in. w albumie Samotny Cap i Koźlę). Na komiksowym poletku seria o króliku-roninie pełni równie wielką rolę jak wśród kreskówek Samuraj Jack Genndy’ego Tartakovsky'ego. To rasowe opowieści przygodowe z elementami fantastyki, dramatu, a nawet grozy, których tytułowymi protagonistami są postaci szlachetne i krystaliczne.       

Ocena: 8/10

Usagi Yojimbo - 26 - Zdrajcy ziemi

Scenariusz: Stan Sakai
Rysunek: Stan Sakai
Tłumaczenie: Jarosław Grzędowicz
Wydawnictwo: Egmont
Rok wydania polskiego: 4/2013
Tytuł oryginalny: Usagi Yojimbo: Traitors of the Earth
Wydawca oryginalny: Dark Horse Comics
Liczba stron: 200
Format: 145x205 mm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: cz.-b.
Dystrybucja: księgarnie, internet
ISBN-13: 978-83-237-6143-3
Wydanie: I
Cena z okładki: 35 zł

Podyskutuj na forum!blog comments powered by Disqus