W sidłach zdrajców – recenzja komiksu "Usagi Yojimbo: Miasto zwane Piekłem"

Autor: Mirosław Skrzydło
Korekta: Jerzy Łanuszewski
9 maja 2014

Miyamoto Usagi – długouchy ronin o jasnym kodeksie moralnym, kontynuuje swą niekończącą się wędrówkę po feudalnej Japonii. Z każdą wizytą w kolejnym miasteczku, czy osobliwym miejscu, bohater komiksowej serii Stana Sakai'ego wplątuje się w coraz bardziej złożone i niebezpieczne tarapaty. Dzięki nabytym umiejętnościom szermierczym, odwadze i honorowi, udaje mu się wyjść z owych śmiertelnych starć obronną ręką. Czy podobnie sprawy będą się miały w dwudziestym siódmym tomie cyklu?

Recenzowany album złożony jest z sześciu nowel, z których połowa dotyczy konfrontacji heroicznego królika z mistrzem miecza, Kato, jaka wynikła podczas przybycia Usagiego do ościennego miasta, tytułowego Piekła. Każdą z tych historii cechują zaskakujące zwroty akcji, wiarygodne postaci, sprawne wykorzystywanie bóstw i legend Kraju Kwitnącej Wiśni oraz mistrzowskie połączenie zaciętych pojedynków na katany, grozy, mądrości życiowej, tamtejszej filozofii, uszanowania tradycji i zapomnianych zwyczajów. Zresztą, wymieniowe elementy składowe komiksu są również stałymi, nowatorsko powielanymi, motywami obecnymi w całej serii.

W Mieście zwanym Piekłem pochodzący z Japonii twórca serwuje nam wciągającą opowieść skoncentrowaną wokół zażartego konfliktu pomiędzy dwoma zwalczającymi się szajkami rzezimieszków. Pozorny spokój wśród mieszkańców kontrolowanych przez bandę Higiego, zakłóca nagłe wtargnięcie bezdusznych złoczyńców pod dowództwem okrutnego, nieprzebierającego w środkach, Komo. Rozpoczyna się otwarta walka o wpływy i władzę w mieście. Komo pojawia się w towarzystwie twardego wojownika (Kato), co w znacznej mierze decyduje o jego końcowym triumfie. Miyamoto postanawia rozstrzygnąć spór zagrażający płochliwym obywatelom Piekła, dążąc przy tym do zaprzestania dalszego rozlewu krwi. Świetnie wypadają zakulisowe działania króliczego ronina oraz jego rozmowy z Kato, w którego postawie życiowej protagonista dostrzega własne odbicie.

Nieszablonowe zakończenie powyższej opowieści stanowi jednocześnie wstęp do kolejnego spotkania ronina z owym szermierzem, mającego miejsce w noweli Spotkanie na szlaku Krwawego Drzewa. Zamykająca rzeczony album przygoda niestrudzonego wędrowcy (Z powrotem do Piekła) koncentruje się wokół ostatecznego rozstrzygnięcia nieporozumienia Kato i Usagiego oraz uporania się z rzeszą przekupnych wojaków.

Pozostałe nowele zebrane w dwudziestym siódmym tomie Usagiego Yojimbo prezentują równie wysoki poziom. W Nukekubi pielgrzym trafia do domostwa gadatliwej, wiekowej kobiety, by dosłownie chwilę później wpaść w pułapkę zastawioną przez tytułowego demona. Teru teru bozu rozpoczyna się dość niewinnie – od wspólnej zabawy Usagiego z małoletnim Taro, po czym przeistacza się w rasowy horror z ogromną bestią atakującą rodziców chłopaka oraz antropomorficznego ronina. Najlepsze jest tutaj samo zakończenie, czyli ostatni kadr bezbłędnie puentujący historię. Miecz Narukami ukazuje losy kolejnego nieszczęśnika (Inuyoshiego), który został wysłany z misją odzyskania legendarnego miecza swego pana. Szybko okazuje się, iż to zadanie jest bardziej zawiłe, niż wcześniej sądził oddany samuraj.   

Najnowszy tom Usagiego Yojimbo to ponadczasowy zbiór opowieści stanowiących hołd prawdziwemu męstwu, przyjaźni, dyscyplinie oraz tradycji szesnastowiecznej Japonii. Wychodzi na to, że uważny królik długo jeszcze będzie poszukiwał swego upragnionego azylu, gdyż ponownie znalazł się w sidłach zdrajców, oszustów i zbrodniarzy, których nie pokonałby bez wstawiennictwa takich mistrzów, jak pojawiający się w owym tomie Kato czy Inuyoshi. 

Ocena: 8/10

Usagi Yojimbo - 27 - Miasto zwane Piekłem

Scenariusz: Stan Sakai
Rysunek: Stan Sakai
Tłumaczenie: Jarosław Grzędowicz
Wydawnictwo: Egmont
Rok wydania polskiego: 2/2014
Tytuł oryginalny: Usagi Yojimbo: A Town Called Hell
Wydawca oryginalny: DC Comics
Rok wydania oryginału: 2013
Liczba stron: 208
Format: 145x205 mm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: cz.-b.
Dystrybucja: księgarnie, internet
ISBN-13: 978-83-237-6193-8
Wydanie: I
Cena z okładki: 35 zł

Podyskutuj na forum!blog comments powered by Disqus