W imię poświęcenia i honoru – recenzja komiksu "Usagi Yojimbo. Czerwony skorpion"

Autor: Mirosław Skrzydło
12 sierpnia 2015

W eseju zebranym w pierwszym zeszycie periodyku "Komiks", zawierającym album album Muszla Ramora (1990 r.), Maciej Parowski słusznie stwierdza, iż: Komiks nie jest, jak twierdzą niektórzy, ułomnym kinem. Jest kinem ulepszonym, przefiltrowanym przez osobowość rysownika i zaklętym na papierze! Kino imituje i pokazuje ruch. Komiks o ruchu opowiada. Słowa te idealnie pasują do treści przejmującej opowieści Taiko, zawartej w dwudziestym ósmym tomie serii Usagi Yojimbo

Niniejszy cykl to światowy fenomen, seria ciesząca się niesłabnącym zainteresowaniem od blisko trzydziestu lat (dokładnie od 1987 roku). Na jej łamach wirtuoz sztuki komiksowej, Stan Sakai skrupulatnie przedstawia historię, legendy i wierzenia feudalnej Japonii. Protagonistą wciągającej sagi fantasy jest antropomorficzny królik, heroiczny ronin błąkający się po nieprzyjaznych krainach i walczący z wszelakiej maści szubrawcami. Usagi to osobnik na wskroś honorowy, uczciwy, poczciwy i (o dziwo) pozytywnie nastawiony do życia. Chociaż w każdym kolejnym tomie zabija dziesiątki przeciwników, czyni to w imię sprawiedliwości, ze szlachetnych pobudek. Spotyka na swej drodze wiele interesujących postaci o jasno nakreślonych osobowościach, reprezentujących cały wachlarz postaw życiowych i zgodnych z prezentowaną epoką.

Recenzowany tom (Czerwony skorpion) ukazuje starcie królika z szajką rabusiów, nawiedzającą okoliczne wioski. Album otwiera historia Taiko, czyli pierwsza konfrontacja ronina z Czerwonymi Smokami, terroryzującymi cierpiących przez suszę chłopów. Usagi poznaje wiekowego artystę Minakato, konstruującego wielkie bębny (taiko). Nieoczekiwany piorun niszczy drzewo, z którego rzeźbiarz zamierza stworzyć bęben. Rzemiślnik sądzi, że to znak od Bogów, a dźwięk bębna sprowadzi na krainę upragniony deszcz. Plany spróbują pokrzyżować niesławni bandyci. Ostatnie strony owej historii to kwintesencja talentu Sakai'ego – katorżnicza konfrontacja z żywiołami, desperackie wołanie o błogosławieństwo, pean ku czci poświęcenia, odwagi.

Kolejne historie zebrane w woluminie prezentują równie wysoki poziom. Ropuszy olej pokazuje zręczne oszustwo, jakiego po raz wtóry dopuściła się przebiegła Kitsune. Wykorzystując łatwowierność prostej gawiedzi, próbowała wzbogacić się na trefnej maści. Oczywiście fortel szybko wymknął się spod kontroli, a pomoc yojimbo okazała się bezcenna. Powrót Władcy Sów to natomiast mroczna nowela, w której dzielny ronin ponownie staje w szranki z siewcą śmierci, zabójczym i bezbłędnym w swych czynach wojownikiem. Ostatnia, a zarazem najdłuższa z zebranych w albumie opowieści (Nadepnąć skorpionowi na ogon) to ostateczne starcie Usagiego z Czerwonymi Skorpionami. Długouchy wojownik zostaje gościem mistrza Suzukiego w jego szkole samurajów. W międzyczasie syn wpływowego sędziego Maedy zostaje porwany przez Smoki. Usagi wplątuje się w aferę, której finał jest niebywale przewrotny i dramatyczny.

Styl graficzny amerykańskiego artysty (z japońskimi korzeniami) cechuje się ogromną dyscypliną w kreowaniu wizerunku Kraju Kwitnącej Wiśni początku XVII wieku. Widać to zarówno w odwzorowaniu budynków, ulic, strojów, a nawet tak prozaicznych przedmiotów, jak naczynia, monety czy dzbany. Świetnie wyglądają nowi bohaterowie zaliczający pierwszorzędny występ w powyższych opowieściach: wykonujący tytaniczną pracę Minakato, dwuznaczny mistrz Suzuki, czy zastraszony sędzia Maeda. Na pochwałę zasługują również dynamiczne starcia i okładki kolejnych zeszytów.

Seria nieustannie utrzymuje wysoki poziom artystyczny i mimo zwierzęcego wyglądu postaci, stanowi autentyczną wizytówkę Japonii sprzed ponad trzech wieków. Póki istnieje zło, króliczy ronin będzie kontynuował swą niekończącą się podróż.

Usagi Yojimbo - 28 - Czerwony Skorpion

Scenariusz: Stan Sakai
Rysunek: Stan Sakai
Wydawnictwo: Egmont
Rok wydania polskiego: 12/2014
Liczba stron: 184
Format: 145x205 mm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: cz.-b.
Dystrybucja: księgarnie, internet
ISBN-13: 978-83-281-0238-5
Wydanie: I
Cena z okładki: 35,00 zł

Podyskutuj na forum!blog comments powered by Disqus