Legendy z Kraju Kwitnącej Wiśni – recenzja komiksu "Usago Yojimbo. Dwieście posążków Jizo"

Autor: Mirosław Skrzydło
25 marca 2016

Kto mógł przypuszczać, że perypetie króliczego ronina Miyamoto Usagiego, stworzonego w 1984 roku przez Stana Sakai’ego będą kontynuowane przez następne trzydzieści lat? Cykl nadal powstaje, a kolejne jego zeszyty trzymają wysoki poziom. Usagi Yojimbo to wyborna seria komiksowa w zgrabnej formie ukazująca wierzenia i legendy wprost z feudalnej Japonii.

We wcześniejszych tomach amerykański artysta udanie reinterpretował wątki i postaci ze znanych opowieści i filmów. Oryginalnie i z odpowiednim wyczuciem zaprezentował własne wersje Godzilli, niewidomego tułacza Zatoichiego oraz głównych bohaterów serii komiksowej Samotny wilk i szczenię Kazuo Koike. Sakai wiernie oddał klimat siedemnastowiecznej Japonii, co dostrzegamy nie tylko w ubiorze antropomorficznych postaci, ale również drobnych przedmiotach (dzbany, filiżanki, misy), architekturze odwiedzanych wiosek oraz broni białej. Popularny scenarzysta z gracją snuje opowieści fantastyczne z historycznymi akcentami, uderzając niekiedy w inne konwencje, choćby klasyczne SF (wcześniejszy tom, zatytułowany Senso – luźna wersja Wojny światów H. G. Wellsa).

Recenzowany tom złożony jest z siedmiu błyskotliwych nowel, silnie zakorzenionych w folklorze i dziejach Kraju Kwitnącej Wiśni. W opowieści Artysta Usagi staje w obronie nieszablonowego malarza, który wykonuje swe prace w nowoczesnym, nieuznawanym tutaj stylu. Na jego drodze stają płatni zabójcy wynajęci przez ojca artysty, oburzonego metodami pracy potomka. Mamy tu do czynienia z bezgraniczną miłością do sztuki, potrafiącą przezwyciężyć strach przed śmiercią. W Buntori ronin ratuje ducha samuraja przed wiecznym przekleństwem, w Sukandu protagonista daje nauczkę śmierdzącemu rzezimieszkowi, a tytułowa nowela (Dwieście posążków Jizo) ukazuje starcie bohatera z bandą oprawcy Kaby. Dużą rolę pełnią wykonane przez tamtejszego rzemieślnika posążki bóstwa Jizo Bosatsu.

Największe wrażenie w rzeczonym albumie sprawiają pozostałe trzy opowieści. Lodowi posłańcy odwołują się do autentycznej historii. Usagi pomaga oddanym posłańcom dostarczyć lodowy blok do posiadłości ich władcy. Pan Ito założył się ze swym rywalem, że ten ryzykowny czyn zakończy się powodzeniem – słudzy walczą o honor klanu Ito. Opowieść Shoyo związana jest z japońskim, kulinarnym specjałem – sosem sojowym, którego skomplikowany sposób warzenia poznaje waleczny ronin. Miyamoto staje w obronie poczciwego Mitsui-sana pielęgnującego tradycję warzenia sosu, przeciwstawiając się agresji niegodziwego Haty. Złożoną z dwóch rozdziałów historię: Morderstwo w gospodzie, tajemnica śledczego Ishidy, należy postrzegać jako pierwszorzędny kryminał. Otrzymujemy tu bowiem: grupę enigmatycznych osobników przebywających w karczmie, dwa morderstwa, wychodzące na światło dzienne tajemnice oraz dedukcję, której nie powstydziłby się sam Sherlock Holmes. Konstrukcją fabularną niniejsza opowieść przywodzi na myśl klasyczne dzieła Agathy Christie, co należy uznać za spory atut opowiadania.               

Stan Sakai ponownie udowodnia, że jest mistrzem wciągających historii, pełnych wartościowych bohaterów, czystej akcji, grozy i ludzkich odruchów. Dodajmy do tego apetyczną oprawę graficzną – biegły rysownik w pełen maestrii sposób ilustruje postaci, zmieniające się warunki atmosferyczne i odwiedzane miejsca. Wyśmienicie prezentują się ponadto szkice oraz okładki poszczególnych zeszytów.

Japońskie legendy podane w apetycznej, świetnej formie. Najlepsza wizytówka Kraju Kwitnącej Wiśni.  

Ocena: 8/10

Usagi Yojimbo - 29 - Dwieście posążków Jizo

Scenariusz: Stan Sakai
Rysunek: Stan Sakai
Tłumaczenie: Jarosław Grzędowicz
Wydawnictwo: Egmont
Rok wydania polskiego: 2/2016
Tytuł oryginalny: Two-Hundred Jizo
Wydawca oryginalny: Dark Horse Comics
Rok wydania oryginału: 2015
Liczba stron: 208
Format: 145x205 mm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: cz.-b.
Dystrybucja: księgarnie, internet
ISBN-13: 9788328116184
Wydanie: I
Cena z okładki: 35,00 zł

Podyskutuj na forum!blog comments powered by Disqus