"Usagi Yojimbo. Złodzieje i szpiedzy" – recenzja komiksu

Autor: Mirosław Skrzydło
9 listopada 2016

Ronin w natarciu

Miyamoto Usagi – króliczy ronin o jasnym kodeksie moralnym i honorowej postawie, niestrudzenie przemierza nieprzyjazne krainy feudalnej Japonii. Stan Sakai od ponad trzydziestu lat tworzy jedną z najlepszych serii komiksowych, zatytułowaną Usagi Yojimbo, czerpiąc pełnymi garściami z legend, wierzeń i historii Kraju Kwitnącej Wiśni. Trzydziesty tom cyklu (Złodzieje i szpiedzy) potwierdza jego kunszt scenopisarski i rysowniczy.

Na łamach niniejszego tytułu, pochodzący z Kioto artysta wykreował szereg intrygujących postaci. Oczywiście pierwsze skrzypce odgrywa waleczny długouchy wojownik, którego misją życiową stało się pomaganie słabym i bezbronnym. Usagi to mistrz katany, który w obliczu zagrożenia życia, nie waha się użyć swych zdolności do pokonania wroga. Mimo morderczej natury – liczba ofiar antropomorficznego osobnika dawno przekroczyła trzy cyfry – mamy do czynienia z pogodnym, dobrodusznym i ufnym herosem, który nawet na moment nie schodzi ze ścieżki prawości. Z postaci drugoplanowych na słowa uznania zasługuje kreacja złodziejki Kitsune oraz zadziornego łowcy nagród Gena o aparycji nosorożca.

W recenzowanym tomie znajdziemy pięć błyskotliwych, zapadających w pamięć opowieści. Otwierająca historia  Złodziejka i Kunoichi ukazuje kolejne spotkanie Usagiego ze wspomnianą Kitsune. Słynna antagonistka okrada kupca Inuye, wplątując się tym samym w zakrojoną na szeroką skalę intrygę. Tropem urodzonej oszustki podąża zabójczo skuteczna Chizu, perfekcyjna wojowniczka shinobi. Obie damy pragną zdobyć (wydawałoby się) niezbyt cenny zwój z malowidłem. Kitsune zamierza sporo zarobić na zagadkowym przedmiocie, natomiast Chizu kieruje chęć zemsty na Władcach Cieni. Oczywiście w całą awanturę wplątuje się dzielny Miyamoto, a owa opowieść zadziwia sporą dawką emocji, nagłymi zwrotami akcji i skomplikowaną relacją pomiędzy trójką śmiałków.

Pozostałe nowele prezentują się równie wyśmienicie. Jednoręki szermierz przedstawia kolejny w całej serii wątek konfrontacji sił dobra i zła. Otrzymujemy tu starcie ronina Mizuny Takahashiego z bezwzględnym Dłonią. Mizuna pragnie wyrównać rachunek krzywd i pomścić swą wcześniejszą porażkę ze złoczyńcą, który pozbawił go dłoni. W Odległej górze na pierwszy plan wysuwa się powinność oddziału żołnierzy względem ich okrutnego pana Akagawe. Usagi pomaga im w ciężkiej misji dostarczenia do władcy bezwartościowej przesyłki. Tragiczny przekaz bije także z noweli Śmierć mistrza herbaty, odwołującej się do ceremonii parzenia herbaty. Ronin mści się na europejskim szermierzu, który z powodu swej pychy doprowadził do śmierci pana Nobu, przyjaciela Usagiego. Na koniec Sakai serwuje nam nowelę Panna młoda, w której obserwujemy poczynania zakochanych, mimo zakazu ojców pragnących się pobrać. Do tego celu wykorzystują łatwowierność królika.

Oprawa graficzna komiksu, jak zwykle w przypadku omawianej serii jest bez zarzutów. Świetnie wyglądają antropomorficzne istoty w strojach zgodnych z prezentowaną epoką. W rzeczonym albumie zachwyca pieczołowitość w prezentowaniu plenerów i elementów drugiego planu oraz dynamika scen walk. Na dokładkę otrzymujemy przepiękne okładki kolejnych zeszytów.

Złodzieje i szpiedzy to kolejne pierwszorzędne dzieło w dorobku artystycznym Sakai’ego. Wyborna pochwała cnót moralnych, bohaterstwa i walki z niesprawiedliwością.

Ocena: 8/10

Usagi Yojimbo - 30 - Złodzieje i szpiedzy

Scenariusz: Stan Sakai
Rysunek: Stan Sakai
Tłumaczenie: Jarosław Grzędowicz
Wydawnictwo: Egmont
Rok wydania polskiego: 9/2016
Tytuł oryginalny: Usagi Yojimbo: Thieves and Spies
Wydawca oryginalny: Dark Horse Comics
Rok wydania oryginału: 2016
Liczba stron: 184
Format: 145x205 mm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: cz.-b.
Dystrybucja: księgarnie, internet
ISBN-13: 9788328118133
Wydanie: I
Cena z okładki: 35 zł

Podyskutuj na forum!blog comments powered by Disqus