Nowele utkane z koszmarów i mitów - recenzja komiksu "Uzbrojony ogród i inne historie"

Autor: Mirosław Skrzydło
28 listopada 2010

Pierre-François Beauchard (pseudonim artystyczny David B.) to kolejny doceniony mistrz w szerokim panteonie francuskich twórców komiksowych. To właśnie on, obok m.in. Lewisa Trondheima (scenarzysta wydanej u nas Wyspy Burbonów rok 1730) założył osławione na całym Świecie, nastawione na publikacje górnolotnych dzieł, wydawnictwo L'Association. To dzięki niemu Marjane Satrapi powołała do życia doskonałe Persepolis, przy którego tworzeniu czerpała pełną garścią ze stylu malarskiego Davida B. Kultura Gniewu postanowiła wydać zbiór trzech jego sugestywnych nowel. Co możemy konkretnie powiedzieć o tym albumie?

Zamaskowany prorok przenosi nas do czasów starożytnej Persji, a konkretnie twardych rządów kalifa Haruna ar-Raszida (tego samego, który pojawia się w Księdze tysiąca i jednej nocy). Do twarzy farbiarza Hakima przylega tkanina, w której objawia się Abu Muslim, bohater stracony przez kalifa Haruna. Czy armia ar-Raszida zdoła pokonać opętanego, siejącego śmierć i spustoszenie Zamaskowanego proroka? Szczególnie, że po stronie Hakima stoi potężna armia umarłych.

Kolejne dwie nowele (tytułowy Uzbrojony ogród oraz Zakochany bęben) łączy postać przywódcy wojsk husyckich, hetmana Jana Żiżki. W pierwszej z nich praskiemu kowalowi w tym samym roku, w którym spalono Jana Husa (1415) objawia się duch biblijnego Adama. Rohan staje na czele ruchu religijnego adamitów i golusieńki, w towarzystwie wiernych ludzi oraz podległych mu zwierząt wyrusza w podróż do upragnionego Raju. Jego tropem podąża Jan Żiżko i jego armia taborytów (od góry Tabor, na której utworzyli swą republikę). Kowal i jego świta znajdują schronienie w lesie, który z czasem zaczyna przypominać bardziej Piekło, niż Niebo. W ostateczności adamitów czeka smutny los, gdyż każde opętanie sprowadza jedynie zło i zagładę. Uzbrojony ogród to misterna, solidnie utkana, a zarazem świetnie skonstruowana opowieść. Bez wątpienia najlepsza część wyśmienitego dania zaserwowanego przez Davida B. Zakochany bęben to historia miłosna, w której duch hetmana Żiżki zostaje uwięziony w tytułowym bębnie. Dzieje się tak, dzięki nałożeniu na ten przedmiot skóry zmarłego przywódcy taborytów. Kobieta z obozu zakochuje się w duchu hetmana i razem z nim postanawia odnaleźć upragniony Raj. Rzecz jasna, historia ta również nie posiada szczęśliwego zakończenia, choć sama transcendentalna miłość wzrusza i intryguje.

David B. kreśli niezwykle mroczny obraz odległych epok. Szaleństwo, obłęd, paranoja, a nawet dzikie żądze (stanowiące kontrofensywę do platonicznej miłości) ukazane są tutaj w bezpośredni, a zarazem pełen maestrii sposób. Niebiańskie fantazje nagle przepoczwarzają się w przerażający horror. Uzbrojony ogród i inne opowieści to upiorna symfonia negatywnych i gorzkich dźwięków. Odważna, bezkompromisowa i szalenie rzeczywista opowieść graficzna, która pozostawia czytelnika w chronicznym szoku, z poczuciem niepewności oraz z całą masą lęków.

Oszczędne ilustracje oraz kolory w sepii i czarno-bieli, potęgują surowość oraz ponury klimat wszystkich trzech nowel, które składają się w szatańską mozaikę zła. Ich zadaniem jest zaprezentowanie opisywanego świata i postaci z wszystkimi towarzyszącymi im ułomnościami. Tu nie ma miejsca na piękno, szlachetność, skromność, czy wyższe ideały, a bohaterów pozytywnych próżno nam szukać. Istnieje wyłącznie ślepy pęd ku autodestrukcji grupy zatraconych w szarlatańskich marzeniach osób.

Kultura Gniewu, po raz kolejny nie zawodzi, prezentując nam wybitnego artystę i jego równie wielkie dzieło. To warszawskie wydawnictwo bez większych problemów możemy nazwać polskim odpowiednikiem wspomnianego już L'Association. Kultura Gniewu uraczyła nas takimi gorącami tytułami, jak choćby: Przybysz Shauna Tana, Kroniki birmańskie Guya Delisle, Black Hole Charlesa Burnsa, czy Ghost World Daniela Clowesa. Ponadto zaprezentowała nam dzieła polskich twórców - gorąco przyjęta seria Wartości rodzinne Śledzia, czy Łauma Karola "KRL" Kalinowskiego. A w planach wydawniczych: odważny Pinokio Winshlussa i drugi tom Berlina Jasona Lutesa. Nie ma co, komiks w naszym kraju ma się dobrze.

Uzbrojony ogród i inne historie

Scenariusz: David B.
Rysunek: David B.
Tłumaczenie: Katarzyna Koła
Wydawnictwo: Kultura Gniewu
Rok wydania polskiego: 12/2009
Tytuł oryginalny: Le Jardin armé et autres histoires
Wydawca oryginalny: Futuropolis
Rok wydania oryginału: 2006
Liczba stron: 112
Format: B5
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Druk: kolor
Dystrybucja: księgarnie, internet
ISBN-13: 978-83-60915-37-0
Wydanie: I
Cena z okładki: 35,90 zł


blog comments powered by Disqus