V jak vendetta

V jak vendetta to niezwykle mroczna wizja kraju rządzonego przez totalitarny system, inspirowana klasykami anty-utopii, takimi jak 1984 George'a Orwella, czy Fahrenheit 451 Raya Bradbury. Podobnie jak powieści postmodernistyczne, dzieło Lloyda i Moore'a przepełnione jest niezliczonymi nawiązaniami do obrazów, utworów literackich, filmowych czy muzycznych oraz do wydarzeń historyczno-politycznych.
Rozpoczynając prace nad V jak vendetta Moore i Lloyd chcieli zrobić coś typowo brytyjskiego, a nie powielać dominujące na rynku produkcje amerykańskie. Dlatego próżno w ich komiksie szukać typowego superbohatera, zamiast niego pojawia się enigmatyczna postać buntownika, którego działania i motywacje są niejednoznaczne. V jest bowiem w równiej mierze wizjonerem, anarchistą obalającym istniejący porządek, co niebezpiecznym szaleńcem.
W warstwie graficznej V jak vendetta przypomina gangsterskie filmy noir. Londyn w wizji Lloyda jest nie tylko szarą, zamgloną metropolią, ale również mrocznym miastem-molochem pełnym niebezpiecznych zakamarków. Kadry wypełniają przede wszystkim odcienie czerni, a inne barwy zostały pokryte szarą patyną potęgującą panujący w komiksie złowrogi klimat. Autorzy V jak vendetta umieszczają w dymkach jedynie dialogi i monologi bohaterów, rezygnując z ich przemyśleń czy odgłosów z otoczenia.
Pierwsze dwie z trzech części V jak vendetta ukazywały się w odcinkach w brytyjskim magazynie "Warrior" w latach 1982-83. Całość została po raz pierwszy opublikowana przez DC Comics w roku 1988 i 1989 w formie dziesięciu zeszytów, a rok później - w jednym tomie. Polskie wydanie składa się z dwóch tomów, w których prócz powieści graficznej V jak vendetta czytelnicy znajdą również wstępy napisane przez samych autorów oraz artykuł "Pod uśmiechniętą maską", który po raz pierwszy ukazał się w trakcie pierwszej publikacji komiksu. Zawiera on obszerną eksplikację Lloyda i Moore'a dotyczącą źródeł ich inspiracji oraz metod twórczych. Artykuł zilustrowany jest grafikami i szkicami z różnych etapów prac nad komiksem. Prócz tego czytelnicy znajdą również dwie niewykorzystane przez autorów historie, rozgrywające się w realiach V jak vendetta.

wydawnictwo Postblog comments powered by Disqus