W poszukiwaniu ptaka czasu

Cykl fantasy, dzielący się na dwie serie. W pierwszej (4 albumy) przedstawione zostały losy młodej Pelissy i starego rycerza Bragona, którzy szukają Ptaka Czasu, aby uratować świat Akbaru przed zniszczeniem. Druga seria, której drugi tom jest właśnie tworzony przez scenarzystę Serge'a Le Tendre'a oraz rysowników Regisa Loisela i Lidwine'a, przenosi nas w czasy młodości Bragona i matki Pelissy, Mary.

*   *   *

W poszukiwaniu Ptaka Czasu ukazała się. już w 1975 roku na łamach efemerycznego magazynu SF "Imagine" w formie dwóch sześcioplanszowych epizodów. Upadek magazynu spowodował przerwanie cyklu. Już w zmienionej, wzbogaconej wersji powrócił on po siedmiu latach, by w 1987 roku efektownie zamknąć się. liczbą czterech albumów. Złożyły się one na jedną z najbardziej pasjonujących sag "heroic fantasy" komiksu europejskiego lat osiemdziesiątych, stając się niezaprzeczalnym przebojem europejskich rynków czytelniczych.
W poszukiwaniu Ptaka Czasu zawiera większość sprawdzonych elementów klasycznej "heroic fantasy": wyimaginowany świat, zagrażającą mu złowrogą moc, mitycznego ptaka mogącego przynieść ocalenie, dzielnego i dumnego rycerza, ponętne i niesforne dziewczę, fantastyczne stwory. Akcja komiksu pełna jest czarów, przygód i niebezpieczeństw. Ale niesforna wyobraźnia scenarzysty ożywia i burzy zakurzone schematy, w zaskakujący sposób przestawiając akcenty, wzbogacając akcje szeregiem nietypowych dla gatunku postaci, a nade wszystko przesycając ją zjadliwym humorem z lekkim posmakiem nostalgii. Dzięki temu W poszukiwaniu Ptaka Czasu tchnie niepowtarzalną wprost atmosferą. Atmosferę tę współtworzy dojrzała, śmiała i finezyjna grafika Loisela, który z zadziwiającą swobodą przyobleka wytwory nieskrępowanej fantazji scenarzysty w fascynujące inwencją formy. Wszystko to czyni z W poszukiwaniu Ptaka Czasu prawdziwe arcydzieło gatunku, co potwierdza popularność cyklu w krajach Europy Zachodniej, a także decyzje jury kilku Festiwali Komiksu, jak III Forum Komiksu w Mauberge w 1986 r., Festiwalu Komiksu "Złoty Dymek" w Brignais we Francji w 1987 r., czy Międzynarodowego Festiwalu Komiksu w Lucce we Włoszech w 1986 r., którego jury przyznało nagrodę "Yellow Kid" dla najlepszego scenarzysty międzynarodowego Serge'owi Le Tendre'owi.

Wojciech Birekblog comments powered by Disqus