W braterstwie siła – recenzja komiksu "W poszukiwaniu ptaka czasu. Świątynia zapomnienia"

Autor: Mirosław Skrzydło
28 stycznia 2016

W poszukiwaniu ptaka czasu to francuska klasyka komiksu z gatunku heroic fantasy. Złożony z czterech zwartych albumów pierwotny cykl powstał w 1982 roku, a jego pomysłodawcami byli: wyjątkowo przenikliwy scenarzysta Serge Le Tendre oraz biegły rysownik Régis Loisel. W drugim tomie (Świątynia Zapomnienia) misja wiekowego rycerza Bragona i ponętnej księżniczki  Pelissy nabiera tempa. Do akcji wkraczają nowi bohaterowie oraz rasowi złoczyńcy.

Fantasmagoryczny świat Akbar pogrąża się w ciemności i chaosie. Przepowiadany od dekad demoniczny Bóg Ramor ma niebawem powrócić, siejąc tym samym ogólne spustoszenie. Sędziwa księżniczka Mara – charyzmatyczna władczyni potężnej Marchii Pienistych Zasłon, zdaje sobie sprawę, że tylko jeden człowiek może zdobyć cenny artefakt, mogący pokonać Ramora. Osobą tą jest jej były kochanek, waleczny Bragon, a wspomnianym przedmiotem – tytułowy Ptak Czasu. W otwierającym zeszycie (Muszla Ramora) rudowłosa wojowniczka Pelissa wyrusza do krainy, w której od lat ukrywa się sławetny rycerz. Z czasem do niebezpiecznej ekspedycji dołącza zamaskowany śmiałek, a przeciwnikami bohaterów są przeklęci kultyści.

Niniejszy album otwiera przejmująca scena spotkania po latach księżniczki Mary i Bragona. Po lapidarnej konwersacji dwójki niegdysiejszych kochanków, Mara wyznacza walecznej ekipie nowe zadanie. Wędrowcy mają udać się do pustynnej cytadeli (Numur), zamieszkałej przez przypominającą ludzi-krety, rasę jaisirów. W Świątyni Zapomnienia znajdują się runy, pomagające w zidentyfikowaniu miejsca ukrycia Ptaka Czasu. Do niedobranej drużyny dołącza partner Mary, czarownik Bodias. Po piętach depcze im były uczeń Bragona, niepokojąco wyglądający Bulrog.

Przewrotne rozwiązania fabularne, ciekawe interpretowanie ogranych wątków z literatury fantasy, interesujący bohaterowie oraz duże urozmaicenie ras i gatunków zwierzęcych to najlepsze akcenty recenzowanej serii. Dobrze wypadają soczyste dialogi pomiędzy postaciami, ich dwuznaczne natury, skomplikowane relacje, aura tajemniczości i zaszczucia. Komiks jest brutalny, mocny i dość seksistowski. Pelissa to dobrze wyposażona, ponętna dziewczyna, która w obliczu zagrożenia wykorzystuje swe wdzięki i atuty. Nie jest to może pozytywne zjawisko, ale trzeba przyznać, że idealnie pasuje do trzymającej w napięciu opowieści. Mocnym punktem cyklu jest właśnie zestawienie dwóch diametralnie różnych osobowości – rozważnego Bragona oraz buńczucznej, narwanej Pelissy.

Rysunki Régisa Loisela prezentują się wybornie. Francuski ilustrator doskonale oddał wygląd postaci – Bragona, Pelissy, wyniosłego Bodiasa czy umięśnionego Bulroga. Z dobrej strony prezentują się również obce rasy, zwłaszcza jaisirowie oraz krwiożercze stwory ze świątyni. Równie udanie autor głośnej komiksowej interpretacji Piotrusia Pana przedstawił majestatyczne budowle (vide: Świątynia Zapomnienia), dziwaczne metropolie i dzikie rejony. Swoją rolę pełni intensywna kolorystyka, zapadające w pamięć kadry oraz wyjątkowa ekspresja twarzy. Trafiona okazała się ponadto okładka woluminu ze skupioną Pelissą przemierzającą fortecę.

Świątynia Zapomnienia to bardzo efektowna, wciągająca i dramatyczna historia. Odwieczna konfrontacja sił dobra i zła, podsycona czarną magią, przekleństwami oraz nadciągającą apokalipsą. Komiks udowadniający, że prawdziwa siła tkwi w braterstwie, jedności i heroicznych czynach.     

Ocena: 8/10

W poszukiwaniu ptaka czasu - 2 - Świątynia Zapomnienia (wyd. III)

Scenariusz: Serge Le Tendre
Rysunek: Regis Loisel
Tłumaczenie: Wojciech Birek
Wydawnictwo: Egmont
Rok wydania polskiego: 8/2015
Tytuł oryginalny: La Quête de l'oiseau du temps: Le temple de l'oubli
Wydawca oryginalny: Dargaud
Rok wydania oryginału: 1984
Liczba stron: 52
Format: 215x290 mm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolor
Dystrybucja: księgarnie, internet
ISBN-13: 9788328110335
Wydanie: III
Cena z okładki: 29,99 zł

Podyskutuj na forum!blog comments powered by Disqus