Trudna inicjacja bohatera – recenzja komiksu "W poszukiwaniu ptaka czasu. Przyjaciel Javin"

Autor: Mirosław Skrzydło
30 sierpnia 2015

W poszukiwaniu ptaka czasu to pierwszorzędna frankofońska seria fantasy, pełna wiarygodnych postaci, wartkiej akcji, dziwacznie wyglądających ras, magicznych artefaktów i ciekawie skonstruowanych krain. Pomysłodawcami cyklu są: scenarzysta Serge Le Tendre oraz popularny ilustrator, autor głośnej graficznej wersji Piotrusia Pana, Régis Loisel. Do zespołu twórców dołączyli dwaj rysownicy: Dominique Lidwine oraz Vincent Mallié, a cała seria ostatecznie zamknęła się na ośmiu zeszytach. Przyjaciel Javin to chronologicznie pierwszy tom cyklu, opowiadający o latach młodzieńczych legendarnego rycerza Bragona.

Bragon to nastoletni rolnik, niepokorny marzyciel, który pragnie uciec od prostego życia i zostać walecznym rycerzem. Zamiast upragnionych heroicznych czynów, musi pomagać matce na gospodarstwie. Prozaiczne, monotonne czynności doprowadzają go do szewskiej pasji. Podczas wizyty u sąsiadów,  poznaje wesołego przybysza, Javina. Pyszałkowaty wędrowiec zmierza wprost do Marchii Pienistych Zasłon na organizowane co trzynaście lat święto chityniaków. Javin jest urodzonym hedonistą, wielkim miłośnikiem kobiet wszelakich ras (sic!), ryzykant i poszukiwacz przygód. W jego postawie życiowej odbijają się wszystkie pragnienia protagonisty opowieści. Bragon jest gotowy uczynić wiele, aby towarzyszyćpodróżnikowi w pasjonującej misji. Pod osłoną nocy opuszcza zatem bezpieczne domostwo, pozostawiając swą rodzicielkę i bliskich.

Kolejne strony recenzowanego tomu przepełnione są pasjonującymi pojedynkami Bragona i Javina z wszelkiej maści przeciwnikami i przeklętymi bestiami. Po szeregu niebezpieczeństw śmiałkowie docierają do Marchii Pienistych Zasłon. W podzięce za ocalenie księżniczki Mary przed śmiercią, Bragon i Jarvin zostają wytypowani na jej osobistych strażników. Niedoszły rycerz, zaślepiony wdziękami księżniczki, postanawia podjąć się zadania praktycznie niewykonalnego – zdobycia toksycznego języka potężnej kreatury, boraka.

Pierwszy tom drugiego cyklu W poszukiwaniu ptaka czasu należy uznać za opowieść inicjacyjną, podsyconą sporą dawką niesamowitości, motywów charakterystycznych dla literatury fantastycznej oraz makabry. Bragona postrzegamy jako bohatera romantycznego, który szybciej działa, niż myśli. Młodzieńcza natura niejednokrotnie sprowadza na niego niemałe kłopoty. Jeszcze lepiej wypada kreacja Javina, choć pewne obrzydzenie może wywołać jego często spółkowanie z nieapetycznymi kobiecymi potworami. Mara, mimo niewinnego wyglądu zaprezentowanego na okładce recenzowanego albumu, to rozpieszczona księżniczka, wykorzystująca swój urok dla egoistycznych pobudek. Misja zdobycia jęzora boraka wydaje się wyłącznie życzeniem smarkuli. Samo wprowadzenie owego przedmiotu okazało się strzałem w dziesiątkę. Jest to odwołanie do pierwszych zeszytów cyklu, których akcja rozgrywa się dekady po wydarzeniach ukazanych w rzeczonym albumie.

Odpowiedzialny za warstwę graficzną w pierwowzorze, Regis Loisel, w przypadku kontynuacji zajął się opracowaniem storyboardów komiksu. Właściwe ilustracje stworzył Dominique Lidwine, którego styl mocno nawiązuje do prac twórcy komiksowego Piotrusia Pana. Cartoonowe rysunki, pieczołowitość w ukazywaniu paskudnych stworzeń oraz doskonałe ujęcia świetnie korespondują z mrocznym wydźwiękiem historii. Francuski rysownik w miarę dobrze radzi sobie z prezentowaniem okrutnych scen – takich jak atak wężoryba czy śmierć jednej z pierwszoplanowych postaci. Niepowtarzalnie wypada intensywna kolorystyka, a także kadry, wypełnione wieloma równocześnie rozgrywającymi się scenami.

Przyjaciel Javin to godne rozpoczęcie pasjonującej przygody z młodym Bragonem i jego ukochaną – księżniczką Marą. Klasyczna francuska seria heroic fantasy ze szczyptą wisielczego humoru.

W poszukiwaniu ptaka czasu - 5 - Przyjaciel Javin (wyd. II)

Scenariusz: Serge Le Tendre
Rysunek: Dominique Lidwine
Tłumaczenie: Wojciech Birek
Wydawnictwo: Egmont
Rok wydania polskiego: 4/2014
Tytuł oryginalny: La Quête de l'oiseau du temps: L'ami Javin
Wydawca oryginalny: Dargaud
Rok wydania oryginału: 1998
Liczba stron: 62
Format: 215x290 mm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolor
Dystrybucja: księgarnie, internet
ISBN-13: 9788328102224
Wydanie: II
Cena z okładki: 29,99 zł

Podyskutuj na forum!blog comments powered by Disqus