Wampir

okładka
Scenariusz: Joann Sfar
Rysunek: Joann Sfar
Tłumaczenie: Jakub Jankowski, Katarzyna Sajdakowska

Wampir Fernand jest niepoprawnym romantykiem, który zwykł gryźć swoje ofiary tylko jednym kłem, aby nie pozostawić zbyt wiele śladów, na niczego nieświadomej ofierze. Jego problemem nie są jednak łowcy wampirów, a trudności z wyrażeniem własnych myśli oraz wybraniem jednej z dziewczyn, która odwzajemni jego miłość.

Wampir to bestiariusz miłości, tej, która napędza wampiry, ludzi drzewa, początkujące czarownice i golemy. Cała populacja niezwykłych stworzeń, przewijających się na łamach książki, nie szerzy postrachu i grozy, ale z pasją poszukuje swoich bratnich dusz. Historie te opowiadane są z dużą dozą romantyzmu i humoru, które zawierają w sobie sporo z telewizyjnego sitcomu i książkowych baśni. Komiks porusza uniwersalne dla każdego czytelnika tematy - miłość, stratę, pożądanie i zmysłowość. Joann Sfar w swoim komiksie nawiązuje do dziedzictwa artystycznego takich twórców jak Sempé i Quentin Blake, doskonale wplatając znane już im idee i naturalność w swój współczesny styl.

Wampir to tygiel postaci Sfara, które pojawiają się tu znienacka wyrwane ze swoich opowieści, ale w dalszym ciągu są tak samo autentyczne jak w pierwotnych komiksach, jak choćby obecny tu Profesor Bell. Opowieść o Wampirze była szeroko omawiana w wysokonakładowej prasie francuskiej, m.in. w "Le Monde" i "Le Figaro".

Joannowi Sfarowi (Nicea, 1971) najbliżej do statusu gwiazdy rocka wśród autorów komiksów w Europie. A właśnie Wampir dał mu platynową płytę na frankofońskim rynku. Polska ekskluzywna wersja albumu oparta jest na wydaniach hiszpańskim i niemieckim. Na 2015 rok polski wydawca planuje zamykający serię ekskluzywny album Aspirine.

Wydawnictwo: Timof i cisi wspólnicy
12/2014
Tytuł oryginalny: Grand vampire / Vampire Loves
Wydawca oryginalny: Delcourt
Rok wydania oryginału: 2001 / 2005
Liczba stron: 216
Format: 220x240 mm
Oprawa: twarda
Druk: kolor
ISBN-13: 978-83-63963-88-0
Wydanie: I
Cena z okładki: 110 zł


Inne komiksy z serii:


blog comments powered by Disqus