Komiks dla Maluchów - recenzja komiksu "Warszawska Syrenka"

Autor: Tomasz Nowak
17 listopada 2009

Choć powyższy tytuł wydaje się banalny, ze świecą szukać takowych publikacji, w stylu "pozadinseyowskim", w polskich księgarniach. To trochę dziwne, bo komiks dla dzieci to świetny rynek i znakomite pole dla popisu umiejętności. Z drugiej strony, maluchy to odbiorcy niezwykle krytyczni, których nie da się przekonać do "ukrytego artystycznego sensu" dyskutując przy szklaneczce browara. Komiks jest przez nie akceptowany, albo nie. I jak widać na podjęcie ryzyka takiego wyzwania stać mało którego rysownika młodego pokolenia.

A skoro nie biorą się za to młodzi, nic dziwnego, że pojawia się książka ilustratora w pełni już dojrzałego, z bogatym dorobkiem. Kimś takim jest niewątpliwie Joanna Zagner-Kołat, absolwentka Wydziału Grafiki i Malarstwa ASP w Łodzi, ale przede wszystkim wybitna ilustratorka książek Wandy Chotomskiej, Joanny Papuzińskiej czy Ludwika Jerzego Kerna.

Zilustrowana przez nią wersja historii o warszawskiej Syrence uderza radosną prostotą. Kolorowe obrazy kryte delikatnymi, pastelowymi odcieniami tchną optymizmem. A przecież pamiętamy, że oryginalnie ta właśnie wersja wcale nie jest taką do końca wesołą opowieścią. Tutaj tego nie czuć zupełnie. Wszystkie troski rozjaśniają roześmiane prawie nieustannie buzie sympatycznych postaci.

Co ciekawe, nie jest to komiks "kawa na ławę". Autorka posłużyła się odważnie dość mocnym skrótem, co niewątpliwe zmusi czytającego malucha i pomagającego w tym rodzica do wysilenia pamięci i wyobraźni. Z drugie strony, to lektura na tyle przyjemna, że aż żal, iż tak krótka.

Wydawnictwo Afres deklaruje chęć rozwinięcia całej serii tego typu publikacji. Oby nie skończyło się tylko na deklaracjach, bo polski rynek łaknie takich komiksów jak kania dżdżu!

Warszawska Syrenka

Scenariusz: Joanna Zagner-Kołat
Rysunek: Joanna Zagner-Kołat
Okładka: Joanna Zagner-Kołat
Wydawnictwo: Afres
Rok wydania polskiego: 10/2009
Liczba stron: 28
Oprawa: twarda
Papier: kredowy
Druk: kolor
Dystrybucja: księgarnie, internet
ISBN-13: 978-83-928780-1-8
Wydanie: I
Cena z okładki: 24,00 zł



blog comments powered by Disqus