Preludium spisku - recenzja komiksu "W.E.S.T: Upadek Babilonu"

Autor: Zachary Zepsuty
2 września 2012

Kolejną frankofońską serię wydawaną przez Taurus Media, scenarzystów Xaviera Dorisona i Fabiena Nury’ego oraz rysownika Christiana Rossiego, możemy uznać za klasyczny western – sugeruje o tym tytuł oraz kwartet rewolwerowców pojawiających się na okładce. Nic jednak bardziej mylnego, gdyż W.E.S.T to rasowy political fiction z domieszką czarnej magii, teorii spiskowej najwyższych lotów oraz kryminału. Przygotujcie się na totalną rozwałkę. Do akcji wkracza tajna organizacja – Weird Enforcement Special Team, czyli czterech niecodziennych, acz znakomitych mężów stanu.

W pierwszej scenie opowieści jesteśmy świadkami spektakularnego przejęcia torby z tajemniczą zawartością, zakończonego wjechaniem rozpędzonego pociągu na paryski dworzec. Udanego zamachu dokonał spowity w mroku zabójca, pokonujący przeciwników dwuręcznym mieczem. Złoczyńca do złudzenia przypomina Świętego od morderców, czyli głównego adwersarza Kaznodziei z kultowej serii Gartha Ennisa o tym samym tytule. Beznamiętnie i z mistrzowską precyzją likwiduje każdego kto stanie mu na drodze. W prologu Upadku Babilonu, pojawia się również przewijający przez cały zeszyt mistyczny znak (heksagram unikursalny), charakterystyczny dla okultysty Aleistera Crowleya. Możemy zatem spodziewać się ingerencji sił nadprzyrodzonych, choć w przeciwieństwie do cyklu Jednorożec, nie objawiających się w postaci szkaradnych, rozjuszonych bestii. Znaczącą rolę w fabule odgrywa tajne stowarzyszenie zagrażające bezpieczeństwu samego prezydenta Stanów Zjednoczonych, wzorowane na Zakonie Iluminatów.

Wróg jest tak potężny i niebezpieczny, iż wysoko postawieni notable, zwracają się o pomoc do starego wygi, Mortona Chapela. Kapitalna scena, w której sędziwy rewolwerowiec "wita się" z czytelnikami, przekonuje nas, iż wybór był słuszny. Morton to ryzykant, spryciarz oraz bohater z krwi i kości; takie subtelne połączenie Clinta Eastwooda, Sama Elliota oraz Johna Wayne'a z ich najlepszych, westernowych kreacji. To właśnie on będzie odpowiedzialny za wykrycie spiskowców i utrzymanie stabilizacji w kraju. Do tego zadania dobiera sobie wyszkolonych współpracowników – walecznego Indianina Angela Salvaje’a, rosłego Barta oraz zawadiackiego młodzieniaszka Bishopa. W czwórkę mają rozwiązać trudną łamigłówkę i rozbić tajną organizację. Naprzeciw nich staje cała zgraja zwyrodnialców, dowodzonych przez szatańsko wyglądającego dżentelmena oraz wspomniany wyżej milczący brutal.

Przez Upadek Babilonu, czyli swoiste preludium spisku rozpisanego na sześć zeszytów, przewija się mnóstwo wzorcowo nakreślonych postaci. To nie tylko niezawodna formacja W.E.S.T. oraz para czarnych charakterów, ale również gro postaci drugoplanowych – podstępny senator Lennox, jego zatroskana córka Kathryn oraz doradca prezydenta pan Clayton, który zwerbował Mortona Chapela. Scenarzyści cyklu - Xavier Dorison (znany już w Polsce z awanturniczej serii Long John Silver) i Fabien Nury umiejętnie rozstawili poszczególne figury, które toczą ze sobą pasjonującą grę o wysoką stawkę. Pomysłodawcy recenzowanego albumu wykorzystali postać prezydenta Williama McKinleya, de facto zabitego w zamachu w tysiąc dziewięćset pierwszym roku, w czasie gdy rozgrywa się akcja trzymającej w napięciu opowieści. Operując prawdziwymi wydarzeniami, stworzyli pasjonujący wstęp, który zaostrzył apetyt na więcej. Christian Rossi wzbogacił serię o realistyczne ilustracje, wiarygodnie oddające klimat i architekturę tamtych czasów.

W.E.S.T. to rzecz dla miłośników niesztampowych opowieści, zachowujących odpowiedni stosunek akcji, dialogów, makabry i zaciekłych pojedynków. To także jedna z tych serii graficznych, w których z równą uwagą obserwujemy działania złoczyńców, a nawet kibicuje ich knowaniom. Francuzi komiksem stoją, co w pełni udowadnia recenzowany album.

Ocena: 8/10

W.E.S.T - 1 - Upadek Babilonu

Scenariusz: Xavier Dorison, Fabien Nury
Rysunek: Christian Rossi
Kolor: Christian Rossi
Wydawnictwo: Taurus Media
Rok wydania polskiego: 5/2012
Tytuł oryginalny: W.E.S.T: La chute de Babylone
Wydawca oryginalny: Dargaud
Rok wydania oryginału: 2003
Liczba stron: 54
Format: 215 x 290
Oprawa: miękka
Druk: kolor
Dystrybucja: księgarnie, internet
ISBN-13: 978-83-60298-76-3
Wydanie: I
Cena z okładki: 37 zł


blog comments powered by Disqus