Recenzja komiksu "Wiedźmin" tom 2

Autor: Tomasz Nowak

Kolejny tom wiedźmińskich opowieści w obrazkach. Znacznie "lżejsza" tym razem grafika na okładce i tym razem skrywa trzy opowieści. Dwie z nich do dziś poszukiwane są przez kolekcjonerów.

Prezentowane w tym zbiorze historie, podobnie jak wcześniejsze, są bardzo nierówne pod względem graficznym. Rysunki Polcha czasem niezwykle ekspresyjne, częściej bywają ciężkie, karykaturalne. Niezrozumiała wydaje się konwencja kreślarska - silne kontrasty konturów zarysowanych czasem jedynie barwą, innym zaś, bardzo grubą kreską. Stwarza to wrażenie jak gdyby rysownik przygotowując prace czarno-białe zmienił nagle zamysł i postanowił dodać kolory.

Autorom komiksu, mimo, iż w pracach uczestniczył sam autor wiedźminowskiego cyklu, w niewielkim stopniu udało się także odtworzyć nastrój narracji książek.

W pamięć czytelników wbiła się natomiast postać samego Wiedźmina wykreowana przez Polcha. Utkwiła ona również w pamięci twórców filmu, co znakomicie widać w obecnej właśnie w kinach ekranizacji.

Druga i trzecia opowieść zbioru (Ostatnie życzenie i Granica możliwości) w pierwotnej edycji w 1994 r., stanowiły dwa ostatnie numery magazynu "Komiks". Z przyczyn logistycznych były one praktycznie niedostępne, a wchodząc do obiegu wtórnego uzyskały od razu wysoką cenę. Obecne wydanie stanowi więc szansę uzupełnienia braków.

Wiedźmin - 2 - Mniejsze zło / Ostatnie życzenie / Granica możliwości

Scenariusz: Maciej Parowski, Andrzej Sapkowski
Rysunek: Bogusław Polch
Kolor: Danuta Polch
Wydawnictwo: Prószyński i s-ka
Rok wydania polskiego: 11/2001
Liczba stron: 148
Format: A4
Oprawa: twarda
Papier: kredowy
Druk: kolor
Dystrybucja: księgarnie
ISBN: 83-7337-023-4
Cena z okładki: 34,90 złblog comments powered by Disqus