Wolna Polska - 650 metrów pod ziemią

okładka
Scenariusz: Maciej Jasiński
Rysunek: Jacek Michalski
Okładka: Krzysztof Wyrzykowski

W 30. rocznicę protestów społecznych, jakie towarzyszyły wprowadzieniu stanu wojennego w Polsce 13 grudnia 1981 r. wydawnictwo Zin Zin Press przygotowało kolejny w swoim dorobku album komiksowy oparty na autentycznych wydarzeniach z tamtego okresu.

Tym razem powstał komiks opowiadający o najdłuższym strajku stanu wojennego, który miał miejsce w Kopalni Węgla Kamiennego "Piast" w Bieruniu na poziomie 650 m pod ziemią i trwał od 14 do 28 grudnia 1981 r. Brało w nim udział 2 tys. osób, górników i pracowników innych służb kopalni. Był wyrazem protestu przeciwko wprowadzeniu stanu wojennego i aresztowaniu lokalnych przywódców "Solidarności".

Komiks Wolna Polska 650 metrów pod ziemią powstał na zamówienie i we współpracy z Kompanią Węglową SA Oddział KWK Piast z okazji 30. rocznicy strajku. Autorami pomysłu scenariusza są: Maciej Jasiński, Tomasz Nowak i Witold Tkaczyk. Maciej Jasiński napisał scenariusz, a plansze komiksowe stworzył Jacek Michalski. Okładkę zaprojektował i wykonał Krzysztof Wyrzykowski. Część komiksową uzupełniają dokładny opis wydarzeń, kalendarium, biogramy przywódców strajku i zdjęcia.

9 grudnia w katowickim oddziale IPN odbyła się prezentacja komiksu, w ramach informacji o wydawnictwach, jakie towarzyszą obchodom 30. rocznicy strajku.

Oficjalna premiera komiksu będzie miała miejsce 14 grudnia br. podczas uroczystych obchodów rocznicowych w Bieruniu. Publikacja nie będzie dostępna w wolnej sprzedaży.

Po raz pierwszy w historii Zin Zin Press wydanemu komiksowi towarzyszy kilkuminutowy film animowany. Prezentuje on sam komiks i w skrócie opisuje historyczne wydarzenia, jakie rozegrały się 30 lat temu 650 metrów pod ziemią w kopalni "Piast" podczas 14-dniowego, najdłuższego w historii, podziemnego strajku.

Twórcami czterominutowej animacji są Tomasz Biskup i współpracujący z nim Wojciech Nawrot. Wykorzystali oni rysunki Jacka Michalskiego, zawarte w komiksie oraz zdjęcia Wojciecha Wikarka, filmowca i dokumentalisty, uczestnika strajku w 1981 r.

Pięć lat temu Zin Zin Press opublikował komiks o masakrze górników strajkujących w kopalni "Wujek" w Katowicach. (1981: Kopalnia Wujek). Wcześniej powstały komiksy 1956: Poznański Czerwiec, Ksiądz Jerzy Popiełuszko. Cena wolności, Solidarność - 25 lat. Nadzieja zwykłych ludzi. Obecny album jest kontynuacją serii opisującej niepodległościowe i wolnościowe zrywy Polaków.

© pomysł scenariusza: Maciej Jasiński, Tomasz Nowak, Witold Tkaczyk
© zdjęcia: Wojciech Wikarek
© teksty: Tomasz Nowak

Redakcja: Tomasz Nowak
Konsultacja merytoryczna: Wojciech Wikarek

Wolna Polska 650 metrów pod ziemią (film animowany)

© animacja: Tomasz Biskup, współpraca Wojciech Nawrot
© koncept: Tomasz Biskup, Wojciech Nawrot, Tomasz Nowak, Witold Tkaczyk
© rysunki: Jacek Michalski, Krzysztof Wyrzykowski
© zdjęcia: Wojciech Wikarek

Lektor: Tomasz Nowak
Wykorzystano fragmenty z dziennika strajkowego Janusza Pioskowika
Nadzór merytoryczny: Tomasz Nowak, Witold Tkaczyk

Wydawnictwo: Zin Zin Press
12/2011
Liczba stron: 56
Format: 240x320 mm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Druk: cz.-b.
ISBN-13: 978-83-62449-02-6
Wydanie: I


Inne komiksy z serii:blog comments powered by Disqus