Recenzja komiksów "Yakari u bobrów" i "Yakari i Nanabozo"

Autor: Tomasz Nowak

Kolejne dwa tomy przygód wesołego małego Indianina i jego przyjaciół. Yakari jest prostą, wdzięczną historią dla dzieci, co zasługuje na podkreślenie tym bardziej, że ostatnio nasi wydawcy komiksów rzadko kierują swoje tytuły do czytelników najmłodszych, "skazanych" na nomen omen tytuły disneyowskie.

W tomie 3. chłopiec pomaga w budowie bobrom, które właśnie wprowadziły się nad pobliską rzekę. Tom 4, to spotkanie z kolejnym totemem i wspólna z nim wędrówka w poszukiwaniu zaginionej Pięknej Tęczy.

Komiksy rysowane są delikatną, aczkolwiek wyraźną, czytelną kreska. Duże powierzchniowo ilustracje i spore litery w dymkach wykluczają nadmierne pogłębienie akcji. Jednakże powierzchnia poszczególnych plansz wykorzystana jest w pełni. Główną treść bogatych w barwy ilustracji stanowią liczne postaci, co jest oczywistą konsekwencją nadania cech humanoidalnych zwierzętom i podniesienia ich do roli pełnoprawnych bohaterów. Mniej uwagi autorzy przykładają do tła czy plenerów w szerszych planach.

Stosunkowo niewielka liczba teksów zabarwiona została jednak zwiewnym i sympatycznym humorem. Poszczególne przygody kończy pozytywny, uniwersalny morał, choć widać, iż nie on stanowi tu sedno akcji.

Znakomite pomysły, sprawność warsztatowa i prowadzona z niezwykłym wyczuciem realizacja sprawiają, że i po następne przygody małego Yakari sięgać się będzie na pewno z przyjemnością.

Yakari - 4 - Yakari i Nanabozo

Scenariusz: Job
Rysunek: Derib
Tłumaczenie: Hanna Wierzbicka
Wydawnictwo: Podsiedlik-Raniowski i s-ka
Rok wydania polskiego: 2004
Tytuł oryginalny: Yakari et Nanabozo
Wydawca oryginalny: Casterman
Rok wydania oryginału: 1978
Liczba stron: 46
Format: 210x290 mm
Oprawa: miękka
Papier: matowy
Druk: kolor
Dystrybucja: saloniki, księgarnie
ISBN: 8373410074
Wydanie: I
Cena z okładki: 15,90 złblog comments powered by Disqus