Mistrz wciągających opowieści – recenzja pierwszego i drugiego albumu cyklu "Z archiwum Jerzego Wróblewskiego"

Autor: Mirosław Skrzydło
8 stycznia 2016

Jerzy Wróblewski to niezaprzeczalna gwiazda rodzimej sztuki komiksowej, precyzyjny scenarzysta i charakterystyczny rysownik. Na przestrzeni dekad swej spektakularnej kariery stworzył szereg wiarygodnych postaci, zabawnych opowieści obrazkowych i zapadających w pamięć kadrów. Ku uciesze wiernych fanów,  oficyna Ongrys wydaje kolejne zeszyty z jego komiksami. Pierwsze dwa tomy Z archiwum Jerzego Wróblewskiego to popis kunsztu tego artysty.

Stały współpracownik "Dziennika Wieczornego" zasłynął z interesujących historii rozgrywających się na Dzikim Zachodzie oraz opowieści szpiegowskich, awanturniczych i przygodowych. Udanie przenosił na łamy komiksu popularne książki i dzieła filmowe – Tarzana  E. R. Burroughsa czy Czterech pancernych i psa. Wykreował kilku pełnokrwistych bohaterów, jak choćby rewolwerowca Binio Billa, Toma Texasa czy Kapitana Jasnego. Świetnie sprawdzał się w nowelach realistycznych, jak również w komiksie satyrycznym, humoresce oraz historyjkach skierowanych do młodszego czytelnika.

W pierwszym tomie cyklu zespół redaktorski zaserwował nam dwie ciekawe historie z szerokiego dorobku Wróblewskiego – Jamesa Harta oraz Nie z tej Ziemi. James... to krótka, zamknięta na ledwie jedenastu stronach nowela sensacyjna, której tytułowym bohaterem jest nieprzekupny, charyzmatyczny detektyw Hart. Szajka złodziei, dowodzonych przez urodziwą Julię Corman, planuje skok na sklep z biżuterią. Pokrzyżować ich plany może właśnie wspomniany stróż prawa. Julia zastawia sidła na znanego detektywa, a do napadu wykorzystuje zręczny fortel. Decydująca konfrontacja rozegra się podczas spektakularnego pościgu motorówkami. Druga z prezentowanych w albumie fabuł to przewrotna, wyjątkowo zabawna opowieść utrzymana w konwencji klasycznych opowieści science-fiction. Grupa astronautów wyrusza na obcą planetę w celu nawiązania kontaktu z tamtejszymi kosmitami. Spotkanie dwóch odmiennych ras przynosi sporo zaskakujących  wydarzeń i humorystycznych rozmów z dziwacznymi osobnikami.

Drugi album w całości poświęcony jest westernowi. W zeszycie znalazło się wzbogacone o kreskówkowe ilustracje opowiadanie Rycerze prerii oraz nowela Tom Texas. Małoletni Tom to pocieszny strzelec wyborowy, który pomaga szeryfowi w ujęciu groźnego  bandyty, Czarnego Jamesa. Protagonista historii z każdej sytuacji wychodzi obronną ręką. Towarzyszy mu wierny wierzchowiec Slim, a jego przygody łudząco przypominają zeszyty z perypetiami Lucky Luke'aRycerze prerii to natomiast wciągający ciąg szalonych perypetii trójki nieustraszonych śmiałków – Pete'a Gleama, Texa Formidable'a oraz Jima Plaina.

Wróblewski wspaniale rysował postaci realistyczne – zadziornych awanturników, piękne kobiety, walecznych detektywów czy rasowych złoczyńców. Doskonale jest to widoczne w noweli James Hart, zwłaszcza w kreacji głównego bohatera, a także zjawiskowo pięknej przestępczyni Julii Corman. Nieodżałowany artysta zręcznie przedstawia także postaci karykaturalne i kolorowych, iście bajkowych bohaterów. Niestety, w Rycerzach prerii niezbyt wiarygodnie wypada kreacja Toma Texasa, który wygląda jak nieopierzony małolat.

Recenzowane albumy prezentują się wybornie. To sentymentalna kartka z kalendarza, ważna cegiełka w bogatym dorobku rodzimego komiksu. W natłoku wydawniczym produkcji superbohaterskich, ambitnych dzieł światowych i ważnych serii europejskich, warto zaopatrzyć się w zestaw tomów Z archiwum Jerzego Wróblewskiego. Słuszny hołd złożony twórczości jednej z ważnych ikon polskiej sztuki obrazkowej.

Z archiwum Jerzego Wróblewskiego - 2 - Rycerze prerii / Tom Texas

Scenariusz: Jerzy Wróblewski
Rysunek: Jerzy Wróblewski
Okładka: Andrzej Janicki
Wydawnictwo: Ongrys
Rok wydania polskiego: 10/2013
Liczba stron: 38
Format: 295x210 mm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: cz.-b.
Dystrybucja: księgarnie, internet
ISBN-13: 9788361596349
Wydanie: I
Cena z okładki: 24,90 zł


blog comments powered by Disqus