"Z Archiwum X - Sezon 10, vol. 1: Wyznawcy" - druga recenzja komiksu

Autor: Tomasz Nowak
24 listopada 2017

Nowe otwarcie Archiwum X z perspektywy

Blisko 20 lat minęło od komiksowego debiutu Archiwum X w Polsce. Tamta, dawna seria stanowiła doznanie z innego wymiaru, zwłaszcza w zestawieniu z pozostałymi tytułami serwowanymi podówczas przez TM Semic. Kiedy jednak dwa lata temu w Polsce ukazywał się tom 1 komiksowego Sezonu 10. sytuacja była zgoła odmienna. Jeszcze oficjalnie nie ogłoszono, że powstaje również „zwykły”, telewizyjny 10. sezon kultowej serii, ale czuć było coś w powietrzu. Kiedy miesiąc później gruchnęła wielka nowina, los Oficjalnej Kontynuacji Serialu (jak zapowiadało to wydawnictwo SQNu) został definitywnie przypieczętowany.

Pierwszy (z pięciu) integral (albo, jak kto woli trade) komiksu zawiera pięć zeszytów z mini serii Wyznawcy. Mulder i Scully przebywają na zasłużonej emeryturze, jednak nie dane jest im spędzać ją w spokoju. Zostawili co prawda Archiwum X w zatęchłych piwnicach FBI, ale Archiwum nie chce pozostawić ich. Ktoś włamał się do zasobów biura i to bardzo subtelnie ‒ nie wiadomo właściwie, czego chciał i co z zasobów wyjął. Wygląda wszak na to, że to właśnie osoby Muldera i Sully interesowały włamywaczy szczególnie. A może to nie o nich chodziło? Może są tylko kluczem do czegoś większego?

W Wyznawcach powraca dobrze znany z telewizji temat akolitów ‒ przybyszów, którzy próbują zdominować Ziemię dla własnych celów. Naprzeciw ich stoją nie tylko agenci, lecz również potężna, trzymająca obcych w ryzach organizacja niejasnej proweniencji. Co więcej do gry z zaświatów powracają dawno niewidziani bohaterowie...

Scenariusz Joego Harrisa sięga do sprawdzonych i lubianych wątków. I jest to dobry ruch. Co więcej zdaje się sugerować więcej niż oczekiwano ‒ że faktycznie jakieś wątki w końcu zostaną wyjaśnione!

Czytelne rysunki Michaela Walsha z kładzionymi płasko przez Jordie Bellaire oszczędnymi kolorami niewątpliwie stanowią zachętę do sięgnięcia po komiks, nie tylko dla koneserów. Może zapiekli wielbiciele serialu nie do końca są usatysfakcjonowani szczegółowością odwzorowania twarzy agentów czy innych postaci, ale samo ich podobieństwo już raduje serca. Ponadto ogólny nastrój opowieści, klimaty rozległych przestrzeni parku Yellowstone a jednocześnie dusznego, przytłaczającego mroku pomieszczeń, gdzie rozgrywają się szemrane sprawy, oddane zostały znakomicie.

Na plus obu twórcom (a zarazem Chrisowi Carterowi zapewne) należy zapisać konstrukcje poszczególnych zeszytowych epizodów. Jest ona wzorowana na odcinkach serialu ‒ po krótkim, trzy do pięciostronicowym intro, następuje plansza z tytułem serii i, co nawet lepsze niż w serialu TV, tytułem odcinka!

Warto podkreślić, iż do komiksu dodano ponadczasowy bonus w postaci kultowego plakatu z hasłem I want to believe. To samo w sobie gratka dla prawdziwych Fanów.

Na przestrzeni ubiegłej dekady w temacie Archiwum X panowała posucha, a tęskniący za przeszłością fani skazani byli na nieliczne spin‒offy. Oczywiste jest więc, że na Zachodzie zapowiedź oficjalnej kontynuacji, nawet w formie komiksu, lecz firmowanej przez samego Cartera (jako współscenarzystę) musiała wzbudzić entuzjazm. I tak oto początek komiksowego Sezonu 10. czyli Wyznawcy ukazał się w latach 2013‒14.

W Polsce komiks ten napotkał niestety trzy problemy. Po pierwsze ciągły brak dialogu miedzy mediami. Zjadacze seriali zwyczajnie słabo wyobrażają sobie sytuację, w której ich ulubione dzieło może zyskać kontynuacje w innym medium, a do tego jeszcze w komiksie! Choćby kontynuacja była tak dobra jak Wyznawcy.

Pod drugie, z tych samych powodów wyrasta brak ciągłości. Na Zachodzie zaś, wydanie Sezonu 10., pomimo przerwy, przyjęto jako naturalny kolejny etap rozwoju serii. Ba, nawet doceniono kontynuację kilkoma konkursowymi nominacjami i nagrodami. W Polsce brak tradycji spin‒offów, kontynuacji i rozszerzeń w postaci książek, komiksów czy gier. W połączeniu z płycizną rynku, sprawia to, że serial zakończony w telewizji umiera śmiercią naturalną. Jego reaktywacja po latach (jeszcze komiksowa!) budzi chętnie powtarzaną myśl, iż jest to próba przywrócenia do życia dawno ostygłego trupa. Czytaj: skok na kasę.

W przypadku Sezonu 10. był to osąd niesłuszny. Choć gruntowna znajomość serialu filmowego przyda się to nie jest jednak niezbędna do odczytania wszelkich zawartych w Wyznawcach niuansów i nawiązań, nie jest niezbędna do przeżycia tej przygody. Wystarczy pamiętać ogólny zarys fabuły telewizyjnej, bo bez niego, owszem, pewne wątki staną się zwyczajnie niezrozumiałe. Natomiast zdecydowanie na korzyść tomu 1. należy policzyć to, iż jest on znacznie czytelniejszy od wspomnianego już spin-offa TM Semicu, gdzie nawet znajomość filmów nie gwarantowała zrozumienia...

Po trzecie wreszcie i ostatecznie, serial komiksowy pogrzebała u nas prawie równolegle podana wieść o realizacji kolejnego, choć krótkiego sezonu telewizyjnego. Przykryła nawet błogosławieństwo, jakiego komiksowemu Sezonowi 10. udzielił sam Carter, nazywając go Oficjalną Kontynuacją.

Szkoda, bo Wyznawcy to bardzo dobre otwarcie i zachęta do oczekiwania na kolejne cztery tomy. Najlepszą rekomendacją jest to, że po ich lekturze znów to, co dotąd nieuchwytne, wydaje się na wyciągnięcie ręki, a klucz do spraw nierozwiązywalnych może leżeć nieopodal. Czyli, mówiąc krótko, czuje się to, za co wszyscy Z Archiwum X kochali.

Z Archiwum X - Sezon 10, vol. 1: Wyznawcy

Scenariusz: Joe Harris
Rysunek: Michael Walsh
Tłumaczenie: Bartosz Czartoryski
Wydawnictwo: Sine Qua Non
Rok wydania polskiego: 2/2015
Tytuł oryginalny: The X-Files Season 10
Wydawca oryginalny: IDW Publishing
Rok wydania oryginału: 2013
Liczba stron: 128
Format: 155x235 mm
Oprawa: twarda
Papier: kredowy
Druk: kolor
Dystrybucja: księgarnie, internet
ISBN-13: 978-83-7924-311-2
Wydanie: I
Cena z okładki: 39,90 złblog comments powered by Disqus